Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Audio: Jaroslav Maxa a zvídavý Hacker

Jan Nohovec

Jan Nohovec

11. 6. 2010

Český rozhlas Leonardo sáhl pro toto pondělí po repríze jedné ze starších povídek. Právě proto ale mohla být vybrána mnohem kvalitnější povídka než obvykle. Hacker Jaroslava Maxy rozhodně stojí za ještě jedno poslechnutí.

Ilustrační foto. Foto: Petr Hortvík

Téma mozkových implantátů je už ohrané jako stará gramofonová deska. S postupujícím vývojem lidské techniky však tato vize dostává mnohem komplexnější charakter, který pro autory poloviny minulého století ještě nebyl vůbec možný.

Hlavní hrdina povídky Jaroslava Maxy je klasický hacker. Rád si hraje s kódy programů, prolamuje ochrany proti zneužívání a má rozvětvenou síť přátel. Jednoho dne mu do schránky přijde zajímavý letáček prapodivné firmy. Co takhle kdyby si soubory místo omezené kapacity pevného disku a DVD ukládal přímo do svého mozku, pomocí malého implantátu, který by s jeho počítačem komunikoval přes USB? Nečeká ani minutu, vyrazí do firmy a nechá si malou věcičku implantovat. Jak už ale posluchač tuší, příběh neskončí dobře.

Za normálních okolností, v řadovém povídkovém sborníku, by takový námět naprosto zapadl. Jaroslav Maxa mu ovšem dodal zajímavý jazykový styl, který čtenáře příjemnou skladbou slov do vět jemně posouvá dál a dál.  Není to žádné nastup si a vyplivnu tě až na konečné, ale i přesto dokáže autorův styl zaujmout. Když k tomu pak přidáme poměrně originální pointu, která ohraný námět mnohem víc přibližuje naší realitě, vyplyne z toho jedna z těch lepších povídek, jaké kdy Leonardo vypustilo do éteru. Svou reprízu si určitě zaslouží.

Povídku Hacker od Jaroslava Maxy si můžete poslechnout na Českém rozhlasu Leonardo v v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i speciální archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Jaroslav Maxa a zvídavý Hacker