Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Audio: Do vesnice Jany Rečkové vtrhne Íga

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

23. 7. 2010

Sci-fi je zdánlivě nevyčerpatelný žánr. Co takhle však klasickou sci-fi povídku vystavět na principech fantasy příběhů? Jak to bude vypadat? A osloví to čtenáře?

Ilustrační foto. Foto: Petr Hortvík

Tradiční účastnice Ceny Karla Čapka a známá žánrová spisovatelka Jana Rečková píše fantasy i sci-fi a v obou žánrech tvoří pozoruhodné práce, které jí vynášejí přední místa v literárních soutěžích. V roce 2007 však v kategorii mikropovídek obsadila až 16. místo. Proč se porotcům nejspíš nelíbila a čím posluchače pondělního pořadu Českého rozhlasu Leonardo může zaujmout?

Íga je příběhem zasazeným do menší vesnice budoucnosti, v níž žije i vypravěč příběhu, muž s duší filosofa. Na svět kolem sebe se dívá kriticky a má k tomu důvod. Lidstvo po blíže nespecifikovaném válečném konfliktu zdivočelo, na post náčelníka se stojí řada s noži v rukou a třináctileté dívky už jsou sexem příliš zkušené, takže to s nimi není taková zábava a šuká se s mladšími. Svět, v němž by nikdo rozhodně žít nechtěl, jenže jedinou alternativou je smrt. Ta může přijít velmi záhy z rukou příšerného válečného stroje, titulní Így. Inteligentní automatická zbraň se totiž přišourala do vesnice a rozhodně má dost síly ji celou vyvraždit.

Na počátku článku jsem odkazoval k žánru fantasy, na němž autorka vystavěla svou sci-fi. Ano, můžete nesouhlasit, ale není snad taková neporazitelná Íga prototypem monstra, které přišlo vyvraždit celou vesnici? Možná má tělo z oceli, ale způsoby se jistě příliš neliší, čímž se blíží všem podobným útočníkům v čele s obry, zlými draky a dalšími nestvůrami, které mají ničení vesnic v popisu práce.

logo Českého rozhlasu Leonardo Zdroj: archív Českého rozhlasu

Problémem mikropovídky je její tematická nejednoznačnost, která tak krátkému útvaru spíše škodí. Rečková velkou část textu věnuje popisu zdecimované společnosti a Ígu využívá jako morální hlas lidstva. Slovy o naději a dětech bohužel spíše vyvolává úsměv nad naivností podání morálního poselství povídky, které z ní křičí ještě zdůrazněné odlišnou zvukovou podobou. Nevznikne tak čas na zdůvodnění epické části příběhu, který v závěru na posluchače vybafne a odkráčí do zapomnění.

Když budete považovat pondělní povídku spíše za filosofické zamyšlení o naší společnosti, které autorka orámovala dějem, nemusíte být nutně zklamáni. Těšíte-li se především na dějovou esenci příběhu, připravte se na určité mezery a nedotaženosti.

Povídku Íga od Jany Rečkové si poslechněte na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Do vesnice Jany Rečkové vtrhne Íga