Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Audio: Anna Šochová boduje s Prší krásně

Jan Nohovec

Jan Nohovec

2. 7. 2010

Toto pondělí představí Český rozhlas Leonardo povídku Anny Šochové Prší krásně. Je vám vedro?

Ilustrační foto. Foto: Petr Hortvík

Na většině území České republiky je dnes jasno a horko a prý ještě pár dní zůstane. Co ale kdyby nepršelo měsíc? Rostliny by začaly usychat, obilí na polích by přišlo vniveč. Historici by to zapsali jako „velké sucho roku 2010, které vyústilo v další ekonomickou krizi“. Jenomže sucho může trvat mnohem déle. Dokonce 27 let…

Anna Šochová, které u nás vyšly knihy Vládci močálu nebo Ochránce rodu, je stejně jako mnoho autorů, jejichž povídky vysílá Český rozhlas Leonardo v rámci svého pořadu Nula-jednička, častým účastníkem Ceny Karla Čapka. Její povídka Prší krásně, kterou uslyšíme toto pondělí, se umístila na předních místech 27. ročníku CKČ a rozhodně si to zaslouží, už jen kvůli své stěžejní myšlence. Dva hrdinové, kteří si založili rodinu, stojí za oknem, zatímco venku prší, a vzdychají úlevou. Po dlouhých letech konečně vidí déšť. Jejich potomci ho spatří dokonce poprvé.

Prší krásně je vlastně prostý příběh, který nemá vůbec žádný děj a jeho spád táhnou pouze dva hlavní protagonisté a jejich rozhovor, v němž se pomalu odkrývají reálie a historie jejich světa, jaké si my dnes nedokážeme ani představit. Spíš než co jiného je Prší krásně jen jedním velkým obrazem, výpovědí o čase, který snad nenastane.

Anna Šochová vsadila na svůj vypsaný jazyk, který dokáže zaujmout, a na neotřelý motiv, což se jí vydařilo a text tak můžeme označit za jeden z těch lepších, které jsme na Leonardu měli tu možnost slyšet. Pokud máte za oknem stejně jako já sluneční výheň, Prší krásně vás může zasáhnout o to hlouběji.

Povídku Prší krásně od Anny Šochové si poslechněte na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Anna Šochová boduje s Prší krásně