Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Au-pair pobyt v zahraničí: Nechte si zaplatit za to, co vás baví

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

15. 5. 2011

Nepřijali vás na vysokou? Nebo už na ní jste, ale rádi byste si od ní na rok odpočinuli? Máte před sebou čtyři měsíce prázdnin a toužíte po zajímavé zkušenosti? Pokud jste alespoň na jednu z otázek odpověděli kladně a ještě o sobě můžete prohlásit, že máte rádi děti, pak je pro vás zahraniční au-pair pobyt dost možná tím pravým.

FOTO: Děti z Ekvádoru

S dětmi si užijete spoustu legrace, Foto: Eva Čížková

V dnešní době cestuje čím dál více mladých lidí do zahraničí za prací, čímž přibývá i takzvaných au-pair pobytů, jejichž hlavní náplní je hlídání dětí v domě rodiny, ve kterém současně i žijete. Touto cestou získáte nejen spoustu zkušeností, ale zlepšíte si své jazykové schopnosti, více se osamostatníte, poznáte cizí kulturu a přivezete si spoustu zážitků. Pokud i vy takový pobyt zvažujete, máme pro vás návod, jak na to.

Udělejte první krok!

Nejdůležitějším krokem je samotné rozhodnutí, zda někam jako au-pair chcete, či nechcete vycestovat. Postoj chci vypadnout z Čech a děti snesu rozhodně není tím pravým ořechovým. Myslete na to, že v mnoha případech budete dětem plně nahrazovat rodičovskou péči, což obnáší rozhodně více než jen posadit dítě k televizi. Budete děti koupat, vařit jim večeře, dělat s nimi úkoly, v případě těch menších je navíc třeba taky krmit či přebalovat. A to rozhodně není pro každého.

Také není ideální jet pracovat jako au-pair s hlavním cílem vydělat si. Své peněžence sice přilepšíte, ale o závratné částky zpravidla nepůjde. Našetřit si na dovolenou na Hawai jednoduše není cílem těchto pobytů.

OBR: dolarový vír

Peníze by neměly být hlavním motivem vašeho odjezdu, Zdroj: sxc.hu

Promyslete si tedy pozorně, zda máte na to starat se plnohodnotně o děti, zapadnout do jiné kultury i rodiny a od té své se naopak na několik měsíců odloučit (vězte, že je to těžší, než se zdá).

S agenturou, nebo bez?

Jestli jste se již rozhodli, že au-pair pobyt absolvujete, je třeba si zvolit, zda pojedete na vlastní triko, nebo si necháte pomoct od agentury.

Pokud si vyberete pobyt prostřednictvím agentury, budete sice muset zaplatit pár tisíc, ale vyhnete se většině starostí. Vyplníte pár dotazníků, doložíte několik dokumentů, absolvujete pohovor v cizím jazyce a tím vaše povinnosti končí. Agentura vám pak sama najde rodinu dle vašich preferencí, pomůže vám s dopravou, garantuje jistý minimální plat a budete se na ní moci kdykoliv během pobytu obrátit s dotazem.

Když se naopak rozhodnete najít si rodinu sami, tak jednoduché už to nebude. Na internetu je sice spousta stránek, kde se dá hledat, nikdo vám ale bohužel nemůže zaručit, že se pod oním jménem skrývá skutečná rodina, a ne podvodníci, kteří si z vás, v lepším případě, chtěli jen udělat legraci.

Letem světem

Kroky děvčat (pánové nechť prominou, ale většinu au-pairek tvoří skutečně něžné pohlaví) směřují nejčastěji do Velké Británie. Pokud vás ale ostrovní království příliš neláká, máte samozřejmě spoustu dalších možností.

FOTO: Eiffelova vez

Paříž je jen jedním z mnoha měst, ze kterých můžete vybírat, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Angličtinu si můžete zlepšit také v USA či Irsku, anglicky mluvící au-pair jsou ale vítány i v severských zemích a Holandsku. Za francouzštinou se kromě samotné Francie můžete vydat třeba do Belgie nebo Švýcarska. Nechybí ani němčina v Rakousku a Německu a samozřejmě Itálie a Španělsko.

Délka pobytů je velmi rozmanitá. Upřednostňovány bývají slečny, které chtějí odcestovat alespoň na rok. Pokud máte ale zájem o kratší pobyt, neklesejte na mysli. Jsou i rodiny, které jsou zvyklé střídat au-pair každý půlrok. Pokud vám to pořád ještě připadá moc, zapátrejte na internetu. Dají se nalézt i případy shánějící akutní hlídání třeba jen na pár měsíců.

S chutí do toho

Musíte počítat s tím, že vaše snažení bude něco stát, hodnota vašich výdajů bude záviset na mnoha faktorech. V případě volby pobytu přes agenturu, letecké dopravy a dražšího pojištění si můžete připravit až deset tisíc. Když ale budete šetrní, vystačíte si i s méně než polovinou.

FOTO: Autobus Student Agency

Vyměňte letadlo za autobus a ušetřete pár stovek, Zdroj: Šárka Braumová, Topzine.cz

Jak už ale bylo napsáno, je to výborná investice. Investujete sami do sebe a do zlepšení svých schopností, a to nejen v cizím jazyce. Naučíte se vycházet s lidmi jiné kultury, zlepšíte se v uklízení či ve vaření a také budete mít možnost poznat cizí zemi skrz naskrz. K tomu všemu se ještě budete moci těšit z finanční odměny.

Například v Anglii se plat au-pair pohybuje zpravidla mezi 60-80 librami. Neberte ale kapesné jako hlavní měřítko. Jsou rodiny, které sice platí méně, ale zase vás třeba vezmou s sebou na dovolenou. Mějte taky na mysli, že rodina vám kromě peněz dává i volný přístup do své ledničky a poskytuje vám střechu nad hlavou.

… a půl je hotovo!

Máte už vybranou rodinu a chystáte se k odjezdu? Včas dopředu si sepište seznam věcí, které je potřeba si s sebou sbalit. Pokud jedete na více než šest měsíců, vyplatí se také přerušit české pojištění. A takovou návštěvu zubaře taky radši neodkládejte.

Především ale zkontrolujte platnost svého pasu a občanského průkazu. Nezapomeňte ani informace a kartičku k vašemu pojištění a kontakty na vaši pravou rodinu. Té na oplátku dejte pro jistotu kontakt na vaši zahraniční rodinu společně s adresou.

FOTO: Ilustrační foto

Loučení moc neprotahujte, celou situaci by to jen zhoršilo, Zdroj: sxc.hu

Hlavně ale nepanikařte! Dost možná dostanete z celé situace strach, ale v té chvíli už by byla škoda všechnu vaši snahu zahodit (koneckonců vždycky se můžete vrátit zpátky domů). Přibalte si do kufru věci, které vám připomenou rodinu a přátele a po odjezdu se snažte být s nimi co nejvíce v kontaktu. Právě spojení s vaším starým životem vás totiž v zahraničí podrží nad vodou, a to hlavně v nelehkých začátcích.

Věřte ale, že to všechno vážně stojí za to! Stačí překonat prvních pár týdnů v novém prostředí, kde rozumíte jedno slovo z dvaceti, a uvidíte, že si časem zvyknete jak na jazyk, tak na vaši novou rodinu. O pár měsíců později se vám s velkou pravděpodobností ani nebude chtít domů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Au-pair pobyt v zahraničí: Nechte si zaplatit za to, co vás baví