Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Athény zůstávají prestižním turistickým cílem, krizi navzdory

Samcová Jana

Samcová Jana

23. 5. 2010

!SPECIÁL! Že jsou řecké Athény kolébkou civilizace, dějištěm prvních olympijských her a významnou světovou metropolí, netřeba připomínat. Ve městě se snoubí bájná historie s moderním životním stylem, to vše pod kuratelou řeckých bohů a hrozícímu řeckému bankrotu navzdory.

Řecko Akropole, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Athény mají za sebou mnohaletou a bohatou historii. Jejich zrod se datuje až ke třetímu tisíciletí př. n. l. Za současné panorama Akropole, a potažmo celých Athén, vděčí město samovládci Peisistratovi, který v 6. st. začal na Akropoli budovat chrám, z něhož později za velké zásluhy vládce Perikla vzešel Parthenon. Chrám zasvěcený bohyni Athéně, který metropoli vtiskl její charakteristickou podobu.

Jak se dostat do Atén a jaká úskalí to obnáší

Do Athén se nejsnáze a nejrychleji dostanete letecky, přímý let z Prahy trvá přibližně dvě a půl hodiny. Cestovní kanceláře do hlavního města podnikají i fakultativní zájezdy z blízkých přímořských letovisek, například z Olympské riviéry. Chcete-li si cestu zdobrodružnit a ne se jen odevzdaně vézt autobusem s průvodcem, nasedněte na vlastní pěst na vlak a hurá za poznáním.

Z Olympské riviéry do Athén trvá cesta železnicí šest hodin, je proto lepší vydat se na cestu v noci, aby vás kolébka civilizace přivítala za brzkého rozbřesku. Jste-li prozíraví, kupte si s dostatečným předstihem i místenky, abyste se pak uprostřed noci nemuseli s kupou Albánců, kterých je v Řecku více než dost, mačkat na zemi v prostoru pro zavazadla.

Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Přeplněné vlaky nejsou jediným úskalím. Nezřídka se do vlakové soupravy nadělí i nějaký ten bezdomovec, který chodí od sedačky k sedačce předstírajíc usedavý pláč, ukazuje fotku své rodiny a toužebně natahuje ušmudlanou dlaň. Klidně mu něco dejte, ale když odmítnete, bude to respektovat a vy budete mít klid. Do té doby, dokud se z druhé strany vagonu nevyřítí další takováto figurka. Se žebráky jsem se setkala jen za dne, ale denní cesty se proto určitě nebojte. Rozhodnete-li se pro cestu za bílého dne, budete štedře odměněni nádhernými přírodními scenériemi, které lemují trať vlaku.

Athénské nádraží, kde vás vlak vyklopí, je zároveň konečnou zastávkou, nemusíte se tedy bát, že v polospánku po probdělé noci přejedete. Hned u nádraží se nachází metro červené linky 2 (Larissa St.). Je-li vaší metou Akropole, pak se podzemkou vydejte směrem na Aghios Dimitrios – Alexandros Panagoulis a vystupte o pět zastávek dál na stanici Akropoli. Odtud už je to jen pár kroků k Parthenonu, Propylejím, Erechtheionu, Chrámu Dia Olympského, Dionýsovu divadlu, chrámu Athény Niké, Řeckému parlamentu a jiným architektonickým skvostům bájného Řecka.

Po stopách Akropole se vydáme v příštím díle, který vyjde přesně za týden.

Koupit zájezd můžete zde

Řecko letištní taxy rušit nebude!

Řecko snižuje letištní taxy a vyzývá turisty k návštěvě

Kláštery Meterora jsou jedním z nejpozoruhodnějších divů Řecka

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Athény zůstávají prestižním turistickým cílem, krizi navzdory