Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Ať žijí rytíři: rádoby poučná pubertální komedie

at ziji rytiri 01Příběh pěti sourozenců a jejich osiřelé přítelkyně Jany popisuje nový český snímek Karla Janáka Ať žijí rytíři. Petr, Tereza, Michal, Vítek a malá nebojácná Kačenka žijí na středověké tvrzi spolu se svým otcem, Martinem z Vamberka (David Prachař), který je ale jednou unesen svým závistivým sousedem Albrechtem (Pavel Kříž). Podaří se dětem ho vysvobodit?

David Prachař, Zdroj: distributor filmu

David Prachař, Zdroj: distributor filmu

Než se pustím do recenzování, mám pro čtenáře lehký úkol. Vzpomeňte si na doby svého dětství, možná jste byli právě na letním táboře a večer jste ve spacáku s baterkou v ruce hltali Děti z Bullerbynu. Roztomilá pohádka o dětech zažívajících nejrůznější dobrodružství. Potom pokračujte časem o pár let dál, až si vybavíte Narnii. Čtveřice dětí bez matky se pokouší zachránit své milované území před mocnostmi zla. Tak. Teď tyto dvě představy spojte dohromady a jednoduchou rovnicí vám vyjde Ať žijí rytíři.

Tento počin je na první pohled dětskou komedií, přestože autoři tvrdí, že si na své přijdou i dospělí. Po dlouhém přemítání jsem na žádnou takovou věc nepřišla. Dramatické bitvy a honičky na koních připomínají dětské hry s plyšovými zvířátky. Nevím, jak vy, ale když se řekne středověk, představím si krvavé masakry, řev a bolest. Zde jsem našla tak možná několikanásobné pohlazení mečem, překrásné písničky z pera Ondřeje Brzobohatého (mimochodem, všechna čest!) a pochopitelně vyvíjející se lásku Petra a krásné Jany.

Dany Mesároš a Tereza Voříšková, Zdroj: distributor filmu

Dany Mesároš a Tereza Voříšková, Zdroj: distributor filmu

Už mi začínaly chybět ty scény ala morální promluvy otce do synovy duše. Věty typu Jsi teď můj nástupce a Musíš se postarat o sourozence mě v tomto směru opravdu uspokojily. I když těžko říci, zda zrovna tohle mohu kritizovat; je to přece pro děti.

Když upoutávky slibují tak trochu jiný středověk, nelžou. O středověk se tu jedná především kostýmově. Jazykem se však film silně přibližuje jednadvacátému století. Čarodějnictví? No to je omezenost! Pravdou je, že nad podobnými řečmi pubertálních výrostků se alespoň pousmějete.

Andrea Žádníková, Zdroj: distributor filmu

Andrea Žádníková, Zdroj: distributor filmu

Kromě puberťáků je ale v této pohádce velmi milá postava Kačenky (Andrea Žádníková). Tato malá blondýnečka má odvahu, což je vidět například v úsměvné scéně, kdy s výkřikem Do boje! odhodí svou hadrovou panenku a vrhne se přímo doprostřed loupežnické vřavy. A nemohu si pomoct, musím zmínit i nadšení mladičké herečky na tiskové konferenci, kde byl tento film na pozadí promítán. Stála před plátnem, soustředěně sledovala děj a každou chvíli opakovala: „Tohle jsem říkala…… tohle jsem taky říkala…. tohle taky…“ Evidentně ji natáčení bavilo.

Nabízí se rozebrat také Pavla Kříže v roli záporáka Albrechta. Musím říci, že když jsem ho na plátně viděla, nemohla jsem uvěřit svým očím. TOHLE že je ten romantický studentíček medicíny, který sváděl dívky na básničky? Ale byl to skutečně on, pravý a nefalšovaný Pavel Kříž a svou roli zvládl opravdu s přehledem a grácií.

Pavel Kříž, Zdroj: distributor filmu

Pavel Kříž, Zdroj: distributor filmu

No, o nic prudce inteligentního se vskutku nejedná, to bylo poznat už z obrázků. Reálných situací se zde najde jen pramálo, převládají ty absurdní, fyzikálně nemožné žvásty. Při vzplanutí malého vozíčku se ho rozeběhne hasit asi třicet strážných a ani v takovémto počtu nejsou schopni požár (mohu-li to tak vůbec nazvat) uhasit. V té chvíli si kladete otázku, zda to tvůrci nepřehání už trošičku moc. Je to takový ten pocit za každou cenu dobrodružství. Ale dětem se bude líbit, o tom snad není pochyb.

Ať žijí rytíři

Historický / Dobrodružný
Česko, 2009, 105 min

Režie: Karel Janák
Hrají: David Prachař, Dany Mesároš, Ivana Korolová, Pavel Kříž, Tereza Voříšková, Matěj Hádek, Martin Písařík, Štěpán Krtička, Jan Komínek, Andrea Žádníková, Michal Beran, Vilém Udatný, Milena Dvorská, Jiří Strach, Predrag Bjelac, Jan Battěk, Ota Jirák, Otmar Brancuzský, Lenka Krobotová, Michal Gulyáš, Zdeňka Žádníková – Volencová, Daniel Svoboda

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ať žijí rytíři: rádoby poučná pubertální komedie