Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Astronomické jaro 2011 začíná, hodinky si posuneme za týden

Zuzana Černá

Zuzana Černá

20. 3. 2011

Rok 2011 je poslední rok, kdy nám jaro začíná 21. března, jak jsme se učili ve škole. Od příštího roku už v našem časovém pásmu odstartuje jedině 20. března, a později dokonce 19. března. Ze soboty na neděli si ručičky hodinek posuneme o hodinu dopředu.

Ručičky, o hodinu vpřed! Zdroj: sxc.hu

V pondělí 21. března dvacet minut po půlnoci středoevropského času (ten, který právě používáme) vstoupí Slunce do znamení Berana. Nastává jarní rovnodennost a s ní i astronomické jaro, které potrvá až do letního slunovratu, tedy do 21. června.

Jarní rovnodennost je okamžik, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé. Od této chvíle se Slunce vrací na severní polokouli a den se prodlužuje až do letního slunovratu, kdy bude dvakrát delší než noc. Doba mezi dvěma po sobě následujícími okamžiky rovnodennosti se rovná přesně 365,2422 dne neboli 365 dní, 5 hodin a 49 minut (takzvaný tropický rok).

Tropický rok je přesně ten důvod, proč si člověk zařídil přestupný rok a do kalendáře jednou za čtyři léta vkládá den navíc. I to má ale háček. Malý rozdíl od skutečné délky tropického roku proto kompenzuje vynecháním přestupného roku třikrát za 400 let. Rok 2000 tak přestupný byl, rok 2100 naopak přestupný nebude.

Že z toho nejste vůbec moudří? Nevadí. Zmatek mají astronomové, my, normální smrtelníci, to řešit nemusíme. Protože jak se praví v jedné reklamě až my to budeme řešit příště, vy maminko, vy už tady nebudete.

Rozdíl mezi skutečným astronomickým jarem a kalendářem narůstá. Už za rok proto první jarní den padne nikoli na 21., ale už na 20. března. Čas počátku astronomického jara se ale bude posouvat dál a v roce 2048 poprvé nastane 19. března. Až do konce století se pak budou data jarní rovnodennosti střídat mezi 19. a 20. březnem. Protože však rok 2100 nebude přestupný, vrátí se jaro zpátky na dnešní startovní čáru.

Čas nečas, na pařby i resty máme o hodinu míň!

Ze soboty na neděli 27. března dvě hodiny po půlnoci začíná u nás i v celé Evropské unii platit letní čas. Znamená to, že si posuneme hodinky v noci ze soboty na neděli o hodinu vpřed. Noc  tedy bude o hodinu kratší. Letní čas potrvá do posledního říjnového víkendu a skončí v neděli 30. října. Původně byl zaveden kvůli energetickým úsporám. Později se ale zjistilo, že jsou nepatrné.

POZOR! V USA se čas posouval už 13. března. A ne všechny technické vymoženosti to zvládly bez problémů. Například iPhony a iPady od firmy Apple byly tak zmatené, že se během pár hodin posunuly dvakrát. Poprvé dopředu a pak zase dozadu. Jejich uživatelům tak ulétávala letadla a v práci museli hlásit pozdní příchody!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Astronomické jaro 2011 začíná, hodinky si posuneme za týden