Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Aspen v Coloradu. Zimní pohádka o slavných a bohatých

Redakce

Redakce

13. 3. 2011

Nabroušené hrany lyží kreslící ladné křivky do zasněžených plání. Luxusní butiky a párty v nočních klubech. To je koktejl z té nejlepší zimy na západě USA. To je Aspen!

FOTO: Zasněžené vrcholky při západu slunce

Zasněžené vrcholky při západu slunce, Foto: Pavel Srb, Topzine.cz

Lyžařské středisko Aspen zahrnuje čtyři oblasti – Snowmass, Aspen Mountain, Aspen Highlands a Buttermilk. Tyto svahy jsou známkou toho nejlepšího, co můžete ve Státech vidět a zažít. Zasněžené vrcholky v Coloradu jsou jedny z nejkrásnějších a poskytují zázemí nejen pro zimní sporty, ale i pro letní aktivity.

Welcome to Aspen!

Slovo nedostatek v Aspenu neznají. Všechno, na co si váš zmlsaný jazýček vzpomene, tu najdete. Turisté zde mohou trávit čas prohlídkami historických památek, jako je Wheeler Opera House nebo the Hotel Jerome. Nákupy v módních outletech a značkových buticích jsou na denním pořádku. Pro uměníchtivé jsou zde příjemné malé galerie, divadla nebo koncertní síň. Město Aspen je hostitelem mnoha festivalů, workshopů a soutěží v průběhu celého roku.

V roce 1940 byl Aspen pouhou zelenou tečkou na mapě. Po velkém rozmachu hornictví a těžby se stal malou zemědělskou a farmářskou usedlostí. Až dva muži zasáhli do historie Aspenu svými vizemi. Byli jimi Walter Paepcke a Friedl Pfeifer.

Pfeifer viděl potenciál tohoto místa a snažil se přeměnit tvář Aspen Mountain do lyžařského střediska světové třídy. Zatímce Paepcke byl očarován představou o Aspenu jako o utopickém místě, kde se budou scházet velcí myslitelé, kde se bude tvořit kultura v Rocky Mountain. Pod vedením těchto pánů se z Aspenu stal „lyžařský resort s mozkem“.

Aspen leží na jichovýchodním konci the Roaring Fork Valley, obklopen Elk Mountains, Collegiate Peaks a White River National Forest. Aspen je jedním z mála míst na světě, kde můžete vidět miliardáře, nejlepší snowboardisty světa a celebrity zahaleny do posledních módních výstřelků. Aspen je městem sofistikovanosti a extrémních sportů.

V Aspenu žije jen malá hrstka obyvatel, z nichž 70% si nemůže dovolit žít přímo ve městě kvůli cenově nedostupnému bydlení. Ceny nemovitostí se tu pohybují okolo 2 mil. USD, a to mluvíme o velmi skromných příbytcích. Ceny jsou uzpůsobeny tomu, že zde tráví své zimní radovánky americké celebrity a spousty turistů sem jezdí jen kvůli tomu, aby je na chvíli zahlédli na sjezdovce.

Nejznámějším sídlem je Maison Peak pod úpatím Red Mountain, které si můžet pronajmout za 200 tis. USD za měsíc.

FOTO: Mapa Aspenu a okolí

Mapa Aspenu a okolí, Zdroj: worldatlas.com

Historie, zeměpis a rosničky

První lyžaři se na svazích svezli v roce 1947. O tři roky později Aspen hostil mistrovství světa ve sjezdovém lyžování, a tím se definitivně vryl do podvědomí všech milovníků zimního slunce a upravených svahů.

Aspen leží zhruba 350 kilometrů od hlavního města Colorada, Denveru. V Denveru je mezinárodní letiště, na kterém si můžete pronajmout vlastní automobil a dopravit se do Aspenu po vlastní ose. Některé aerolinky létají přímo na Aspen´s Pitking County Airport.

Nadmořská výška kolem 3000 m nad mořem znamená chladné noci v zimě a v letním období silnou intenzitu slunečních paprsků. Krátké odpolední dešťové přeháňky během horkých letních dnů zde nejsou neobvyklé . V noci klesají v zimě teploty silně pod bod mrazu, ale přes den se šplhají k nule nebo i mírně nad ni, což vytváří naprosto ideální sněhové podmínky pro lyžaře i snowboardisty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Aspen v Coloradu. Zimní pohádka o slavných a bohatých