Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Asian Dub Foundation: Snažíme se vytvářet dialog nikoli kázat

Markéta Pešková

Markéta Pešková

23. 10. 2014

Legenda světové taneční scény, britská multikulturní hudební formace Asian Dub Foundation, představí svou exotickou pódiovou show na turné po České republice. Předtím jsme si pro vás s nimi připravili rozhovor.

Asian Dub Foundation, Zdroj: archiv kapely

Asian Dub Foundation, Zdroj: archiv kapely

Asian Dub Foundation (někdy jen ADF) kombinují do výbušné směsi elektroniku s tvrdými ragga-junglovými rytmy i elektrické kytary a tradiční asijské nástroje. Na nekonvenční a energické vystoupení se můžete těšit už na přelomu října a listopadu.

Nyní vás čeká turné po čtyřech evropských státech. Mezi nimi je i Česká republika, kterou navštívíte hned 3x. Proč jste si vybrali právě ji?

Toto krátké evropské turné není tradiční turné Asian Dub Foundation, ale je to Soundsystem tour. V rámci ní představujeme DJs a zpěváky z ADF společně s umělci, se kterými spolupracujeme. ADF Soundsystem funguje spoustu let ( je to způsob, jak jsme původně začali, než jsme se stali kapelou). Do České republiky ale bereme Soundsystem poprvé.

Už jste mockrát hráli v Čechách. Měli jste možnost poznat českou mentalitu? Co si o nás myslíte?

Dělal jsem už v České republice mockrát DJ a publikum bylo vždy báječné. Milujeme otevřenost zdejší klubové scény. Co se týká české mentality, vždy jsme se setkali s přátelskými lidmi a velmi dobře informovanými o různých druzích hudby. Takže se velmi těšíme na vřelé přivítání!

Hodně se zabýváte problematikou rasismu. Sledujete ji i v jiných evropských zemích? Co si o ní myslíte?

S ekonomickou recesí došlo k znovuobnovení rasismu napříč Evropou. Imigranti v průběhu historie byli obětní beránci vždy, když byly špatné časy. Samozřejmě je pro politiky snazší obvinit outsidery, než se zabývat skutečnými problémy lidí všech druhů pleti. V Británii je situace úplně stejná.

Já jsem byl např. s mojí manželkou v Praze zastaven policií, protože si mysleli, že jsme z Rumunska. Jakmile jsme jim ukázali naše pasy, zdráhavě nás nechali být. Takže nám hned došlo, o co se tu jedná…

Snažíte se na lidi vaší hudbou hodně působit. Jak se vám to daří?

Nekážeme lidem, ale prostě tvrdíme to, co si myslíme. To doufejme tvoří dialog a to je pro nás vytváření pozitivní změny. Musíte se zeptat našeho publika, abyste zjistila úspěšnost.

Už jste spolupracovali se spoustou hudebníků. Kdo vás nejvíc inspiruje?

Je jich tolik, je těžké vytvořit jejich seznam. Nedávno jsme dělali show se skotskou asiatkou, rapperkou, která si říká SoomT. Prostě převzala show. Jinak od Adriana Sherwooda po Navigator MC po Zebda ve Francii k AudioActive v Japonsku a také AfroReggae v Brazilii… Je to pro nás vždy čest a možnost se něco naučit!

 Můžete nám prozradit něco o show, kterou připravujete?

Chystáme se zahrát výběr z ADF starých a nových materiálů, nové písně od rapperů LSK a Sonny Green a hudbu od D&B až po rootsreggae, Bhangra a další. Je to hudební cesta!

A jaké jsou vaše plány do budoucna? 

Příští rok chystáme nové ADF album a mnoho rozdílných projektů. Sledujte náš Facebook a Twitter!

Děkuji – DJ PanditG

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Asian Dub Foundation: Snažíme se vytvářet dialog nikoli kázat