Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Asfalt Štěpána Kopřivy, to je patero drsných, špinavých a pěkně nasraných individuí

Jan Nohovec

Jan Nohovec

4. 5. 2009

Štěpána Kopřivu znají někteří jako scénáristu seriálu Místo nahoře, někteří zase jako autora prvního českého zombie hororu Choking Hazard. Komiksoví maniaci si určitě pamatují Nitro těžkne glycerínem a sci-fi komunita už asi zase něco slyšela o autorově debutovém románu Zabíjení. Všem výše zmíněným bez rozdílu přišel Štěpán Kopřiva vytřít zraky zbrusu novou knihou Asfalt.

ilustrace Štěpán Kopřiva: Asfalt

Ilustrace na obálce knihy Asfalt Autor: David Hanzl

Martin Kuffenbach a Adam Ostranski ještě donedávna bývali členy polovojenského komanda, které se nechávalo najímat na různé akce, kde bylo třeba zásahu tvrdých chlapců. Pak ale při jedné výpravě do Vietnamu velitel Kuffenbach udělal chybu a následně rozpustil svou skvadru, protože s oddílem, který má špatného vůdce, to nemůže dobře skončit. A tak se pětice rozprchla do celého světa a začala se protloukat, jak se dalo. Po několika letech si však Kuffenbach na naléhání Ostranského manželky ujasnil, že jedinou prácí, která mu pořádně jde, je přece jen velení komandu a toho by se měl držet. Proto sehnal starý tým zpět (pouze technika Lamberta nahradil jeho syn) a přijal jednoduchou práci – vytáhnout z bryndy malou holčičku, kterou chtěla rituálně zavraždit satanistická sekta. Jenže někde se stane chyba a všichni skončili mrtví.

O to větší je jejich překvapení, když zjistí, že stále existují. Jenomže místo na Zemi se ocitli v Pekle, a to doslova. Nad hlavami jim září zelené mraky s nápisem BŮH JE MÓDNÍ ŠTVANEC, na každém kroku číhají rohatí démoni a hodnota lidské duše se scvrkla na minimum. Lidské maso a kosti z dorazivších osob se tu mele obrovskými mlýnky, ze kterých už vychází pouze jako jediná dostupná látka v Pekle – asfalt. Z toho se tu staví domy, vozidla, nábytek… dokonce i stromy v lese. Jediný způsob, jak odsud uniknout zpět na Zem je Luciferův výtah, který je však od pětice hrdinů oddělen hordami démonů a časovým limitem – lidská duše sice v Pekle vydrží mnohem více díky superrychlé regeneraci, na druhou stranu se ale bez podání speciálního dryáku po 48 hodinách rozteče na sliz.

Na rozdíl od Štěpána Kopřivy o Jiřím Kulhánkovi, lídru české akční fantastické literatury, už snad slyšel každý. To, že na jeho dosud poslední román Stroncium nejsou zas až tak kladné ohlasy už možná také. A právě toho využil autor Asfaltu a fanouškům lačnícím po novém nářezu plném krve a zbraní naservíroval svou druhou knihu, kterou dokázal, že Mistr Kulhánek se může začít o svoje prvenství povážlivě obávat. Více než šestisetstránkový román je psaný od začátku do konce tak napínavě, že se čtenář stěží odtrhne, i přestože občas textu dominuje rychlé přeskakování mezi dějovými liniemi náročné na pozornost. Tahle malá chybička je však více než dobře vyvážena nespornými kvalitami autorova stylu, který se od debutové knihy ještě vylepšil. Akčním scénám dominují perfektní plastické popisy děje, kdy si čtenář dokáže přímo před sebou představit, co se děje na stránkách příběhu, a komentáře hrdinů plné cynických hlášek a drsných přirovnání obsahujících narážky na desítky filmů, knih, celebrit či aktuálních událostí. Nechybí ani obrovské množství vulgarismů, které však vůbec neruší dojem z textu.

Celý román však s přehledem přetrumfnou postavy. Už to, že hlavní protagonista není jediný, ale je jím hned patero drsných, špinavých a pěkně nasraných individuí, byl trochu riskantní tah, nemluvě o faktu, že přihrávat na smeč jim tu můžou jenom obyvatelé Pekla. Autor však tuto výzvu zvládl na výbornou, protože žádný z charakterů není plochý a čistě dobrý nebo zlý, ale všechny mají od každého něco, a střetávají se v nesčetných rozhovorech, které číst je radost. Dost často se zde manipuluje s nepochopením se navzájem, na denním pořádku jsou i zrady, časté řízení se mottem „účel světí prostředky“ či do krajnosti zahrané maličkosti. Zapomenout není možné ani na postavy, které jsou sice záporné, ale jejich šílená povaha z nich dělá jedny z nejoblíbenějších. Luciferův zvláštní vyšetřovatel Chorozon je mezi nimi na prvním místě.

Asfalt je asi nejlepším pulpovým akčním románem poslední doby, po jehož přečtení budete chrochtat blahem, a tak si ani nevšimnete, že se vlastně odehrává během pouhých osmačtyřiceti hodin. Ačkoliv jistě i on má nějaké chyby, vaše oko po nich sklouzne jako vystřelený mozek po asfaltové zdi a po dočtení poslední strany se už budete jen těšit na to, co tenhle slibný autor napíše v budoucnu.

Varování: Z důvodu rychlého skoku ze Země do Pekla a nastalého chaosu ve čtenářově chápání příběhu se může výrazně snížit čtivost knihy kolem strany sto. Pokud ale vydržíte, situace se zlepší.

Název originálu: Asfalt
Autor: Štěpán Kopřiva
Obálka: David Hanzl
Počet stran: 640
Vydala: Crew, 2009
Doporučená cena: 278 Kč

Hodnocení: *** (70%)

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Asfalt Štěpána Kopřivy, to je patero drsných, špinavých a pěkně nasraných individuí