Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Artbanka nespí na vavřínech. I po roce chrlí výstavu za výstavou

Eva Csémyová

Eva Csémyová

31. 5. 2012

V pražské Artbance, muzeu věnujícímu se mladému současnému umění, je i během jarních měsíců pořádně živo. Přinášíme vám přehled výstav, které zde nyní můžete navštívit.[album: |width=660]

Artbanka se věnuje mladému současnému umění. Představuje veřejnosti nejvýraznější osobnosti české tvorby z generace po roce ´68, stejně jako přední zástupce nejmladší generace českých i slovenských umělců. Kromě dlouhodobých expozic probíhá v Artbance několik krátkodobých výstav, jejichž přehled vám přinášíme.

 

Second Season

Pod názvem „Second Season“ se skrývá několik výstavních projektů, které reflektují pojmy muzeum a mladé umění. Výstava představuje slavná díla současného českého umění, která se již prosadila v mezinárodním kontextu. „Pojmy jako muzeum, mládí, zkušenost i veřejnost a umění se na tomto prostoru spojují v tak zvláštní atmosféře, že ani není na první pohled jasné, který z těch pojmů vlastně rozvíjíme, nebo chceme rozvíjet. Myslím, že se nenásilně rozvíjí všechny a tak by to asi mělo být,“ říká kurátor výstavy Milan Salák.

Instalace děl, z nichž některá vznikala na počátku devadesátých let minulého tisíciletí, je pak doplněna díly mladých, talentovaných autorů. Na výstavě jsou k vidění díla Ondřeje Brodyho, Jiřího Davida, Mileny Dopitovové, Kurta Gebauera, Ivana Kafky, Marka Kvetána a dalších.

OBR: Ivan Kafka-Od nikud nikam

Instalace Ivana Kafky nese název Od nikud nikam. Zdroj: amoya.cz

Souboj 7 vysokých uměleckých škol

Paralelně probíhá v prostorách Artbanky prezentace českých a slovenských vysokých uměleckých škol. Každá z nich je kurátorsky garantovaná vybraným zástupcem z této instituce. Pro druhou sezonu fungováni AMoYA reprezentují jednotlivé vysoké školy tyto osobnosti:

Akademie výtvarných umění v Praze – Jiří Petrbok, Fakulta umení Technickej univerzity v Košiciach – Adam Szentpétery, Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem – Veronika Zajačiková, Fakulta umění Ostravské univerzity v Ostravě – Petr Lysáček, Fakulta výtvarných umění VUT v Brně – Luděk Rathouský, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze – Jiří Černický a Vysoká škola výtvarných umení v Bratislavě – Marek Kvetán.

OBR: Ján Kekeli

Vysokou školu výtvarných umení v Bratislavě reprezentuje i Ján Kekeli.

Leica gallery – New Inspiration, New Vision

Nezávislý výstavní projekt Leica gallery – New Inspiration, New Vision představuje ve spolupráci s muzeem AMoYA nejmladší generaci českých fotografů, kteří se ve své tvorbě zabývají především konfrontací vnitřního a vnějšího světa a hledání vlastní identity a jejího zasazení do širších souvislostí. Na výstavě se představí Lenka Bláhová, Eliška Kyselková, Kamila Musilová, Matěj Třešňák a Martin Tůma.

Byt šíleného sběratele

Zcela specifickým kurátorským projektem je výstava Byt šíleného sběratele. Osobní zkušeností ovlivněný výstavní koncept modelově staví výtvarné dílo do spojení s realitou využívání životního prostoru. Kurátorem projektu je Milan Salák a k vidění jsou zde díla například Jiřího Petrboka, Kryštofa Kintery nebo Roman Týce.

OBR: byt šíleného umělce

V bytě šíleného umělce se najde ledacos.

AMoYA Art Prize for Schools – Prague British School

Umělecká díla vystavená na této výstavě nevytvořili profesionální umělci, přesto to na nich nepoznáte. Jedná se o tvorbu čtyř studentů z Prague British School, kteří ve svých šestnácti letech začali studovat výtvarné umění a jednotlivá díla, která zvolili pro tuto expozici, představují stupně jejich pokroku. Kurátorem výstavy je Marc Buckley a svá díla zde představuje Martina Babiarova, Eva Piskova, Ella Rozman a Mahry Yazliyeva.

OBR: AMoYA Art Prize for Schools

Během projektu vznikla netradiční umělecká díla.

AMoYA Residency – Jonathan Baldock

Jonathan Baldock je prvním účastníkem rezidenčního programu muzea. Vystudoval malbu na prestižní škole Kensington Royal College of Art v Londýně, v současné době se však neobvyklým způsobem věnuje především soše, objektu a instalaci. Za svou experimentální tvorbu již získal řadu mezinárodních ocenění a grantů, jeho díla jsou zastoupena mimo jiné ve sbírkách Charlese Saatchiho a Davida Robertse. V Praze představí objekty, které zde vytvořil během svého tříměsíčního pobytu.

OBR: Jonathan Baldock

Jonathan Baldock se věnuje především soše, objektu a instalaci. Zdroj: amoya.cz

Kromě krátkodobých výstav máte možnost navštívit v prostorách Artbanky i dlouhodobé expozice. Do konce října letošního roku je to výstava Superstar od Kamery Skury a Princezny v mlíku od Vojtěcha Míči a Jiřího Petrboka. Samozřejmě nechybí instalace Guns a Shark od Davida Černého. Rozhodně je tedy v Artbance z čeho vybírat.

Artbanka Museum of Young Art

Second Season
kurátor: Milan Salák
16. 4.2012 – 31. 10. 2012

Souboj 7 vysokých uměleckých škol
16. 4. 2012 – 31. 10. 2012

Leica gallery – New Inspiration, New Vision
kurátor: Míla Dubská
16. 4. 2012 – 31. 10. 2012

Byt šíleného sběratele
kurátor: Milan Salák
16. 4. 2012 – 31. 10. 2012

AMoYA Residency – Jonathan Baldock
22. 5. 2012 – 31. 8. 2012

Otevírací doba: denně 10:00 – 18:00
Vstupné: 160 Kč / 80 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Artbanka nespí na vavřínech. I po roce chrlí výstavu za výstavou