Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Art of Hard Rock vystavuje zlatého slavíka vedle rockových legend

Redakce

Redakce

9. 2. 2012

Foto: Obraz na plátně: Slash kytarista z Guns and RosesJak to dopadne, když hudebníci malují? Na tuto otázku si můžete odpovědět sami. Galerie Dvorak Sec Contemporary vystavuje výtvarná díla legendárních jmen hudebního byznysu.

Foto: Obraz na plátně: Slash kytarista z Guns and Roses

Slash: proslulý kytarista z Guns'n'Roses Zdroj: Hard Rock Cafe

Art of Hard Rock je název putovní výstavy pořádané u příležitosti čtyřicetiletého výročí vzniku řetězce restaurací Hard Rock Cafe. Česká republika je přitom teprve druhou zastávkou expozice na jejím světovém turné.

To, čím je Hard Rock Cafe celosvětově proslulé a co je zároveň i jednou z hlavních atrakcí lákajících návštěvníky z řad hudebních fanoušků, je rozsáhlá sbírka nejrůznějších artefaktů odkazujících na slavná jména rockové síně slávy.

Jak ale sbírka vznikla? První popud k vytvoření kolekce rockových memorábilií byl údajně zcela spontánní. Když se v roce 1979 totiž Eric Clapton rozhodl pověsit svou kytaru na jednu ze stěn londýnského klubu ve snaze označit své oblíbené místo, zcela jistě netušil, že tak nevědomky vytvoří první exponát sbírky, která se za čtyřicet let existence klubu rozroste na úctyhodných 70 000 kusů.

Nicméně Claptona posléze se svou kytarou následoval Peter Townshend (The Who) a počátek kolekce upomínkových předmětů, která dnes mezi svými nejvzácnějšími exponáty zahrnuje například dobový Elvisův Harley nebo kytaru Jimmyho Hendrixe, byl na světě.

Foto: Abstraktní malba frontmana The Kiss Paula Stanleyho

Abstrakce Paula Stanleyho, frontmana glamových klaunů The Kiss patří mezi to lepší z toho, co je na výstavě k vidění

Koncepce výstavy Art of Hard Rock však směřuje poněkud jiným směrem. Namísto vystavování upomínkových předmětů pro fetišistické fanoušky, i když ty tu také najdete, se tu návštěvníkům nabízí možnost seznámit se přímo s výtvarnými počiny jednotlivých hudebníků. A že se nejedná o žádné outsidery, je evidentní hned při prvním letmém pohledu na řádku slavných jmen, která zde vystavují.

(nejen) hard-rockový fetiš

Na své si tak mohou přijít téměř všichni: a to nejen staromilští příznivci The Who, The Rolling Stones nebo Jimma Morissona, ale i fanoušci kýčovité pop-music, která je zde zastoupena v podání Eltona Johna a Petera Gabriela.

obr. Ringo

Na výstavě je k vidění i obraz od Ringo Stara ze skupiny Beatles

Na co se tedy můžete těšit konkrétně? Hned při vstupu do galerie vás pravděpodobně zaujme plátno Ronnieho Wooda z The Rolling Stones věnované jako pocta bohémské čtvrti Venice v LA.

Kompozičně i co se týče volby použitých barevných odstínů, patří Woodovo plátno společně s abstraktní olejomalbou Paula Stanleyho, frontmana glam rockových The Kiss, mezi nejzdařilejší díla v expozici. Rozhodně pak nezapře autorovo výtvarné vzdělání, které získal na londýnské Earling College of Art.

Další, co působí velice dobrým dojmem v porovnání s ostatními kresbami, je autoportrét nedávno zesnulého Michaela Jacksona. A to zejména, pokud jej porovnáme s Morrisonovou karikaturou či Entvistovými a Townshendovými pokusy evokujícími notoricky proslulou tvorbu z pražského Karlova mostu.

Gott vedle Morrisona

Jako pěst na oko pak mezi slavnými jmény působí přítomnost mnohonásobného Zlatého slavíka Karla Gotta. Gottův obraz „Extáze Sv. Terezie“ visící jen několik málo metrů od Morissonovy karikatury vás možná přivede k zamyšlení nad tím: pro koho je výstava Art of Hard Rock vlastně určena?

Obsahem i formou potěší snad jen zástupy mistrových příznivců a notorické posílače soutěžních esemesek Českého slavíka, kteří však do galerie s největší pravděpodobností stejně nevstoupí.

Foto: kresba Jimmyho Hendrixe

Zato kresba Jimmyho Hendrixe je o poznání vážnější

Je pravda, že ačkoliv Art of Hard Rock představuje zajímavý pohled na hudební hvězdy z poněkud odlišné perspektivy, než je obvyklé, náročné nadšence moderního umění a pravidelné návštěvníky galerií expozice s vysokou pravděpodobností příliš nenadchne.

Kdo tedy zbývá? Fanoušci rockové muziky a typ lidí vyhledávajících exkluzivitu ze světa celebrit, které může přitáhnout přítomnost Gottova obrazu či hrdě vystavená kytara Davida Kollera. Ti první se musí rozhodnout, jestli autora mezi dětmi kdysi tolik populární včelky Máji vedle svých rockových idolů rozdýchají.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Art of Hard Rock vystavuje zlatého slavíka vedle rockových legend