Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Area 51 nabírá novou energii v Ignoranci

Redakce

Redakce

26. 12. 2009

area51Kroměřížská kapela Area 51 se po třech letech přihlásila novým studiovým albem nazvaným podle titulní skladby Ignorance. V pozměněné sestavě a s notnou dávkou čerstvé energie vyčarovala zatím svou nejlepší nahrávku plnou silných melodií, zpěvných refrénů a grungeové přímočarosti.

Area 51, Zdroj: archiv kapely

Area 51, Zdroj: archiv kapely

Skupina si za poslední roky prošla několikanásobnou proměnou. Nejdříve odešel zakládající člen, baskytarista Mira Janas, kterého nahradil starý rockový harcovník Jirka Blažek (Georgen, Slepá kolej, Argema, Premier). Na počátku roku 2008 přijali do svých řad v té době plonkového kytaristu Martina Zdražila (ex Nšoči), aby se o pár měsíců později rozhodl odejít Jirka Blažek. Za něj zaskakoval nejdříve Petr Karlík ze spřátelených My Wave, aby ho nastálo nahradil mladý a nadějný basista Tomáš Kukučka.

Area 51 si za dobu své historie prošla už mnoha zkušenostmi. Založena byla v roce 1997 a mezi její největší úspěchy patří zcela jistě předskakování zahraničním kapelám Stratovarius a Gamma Ray. Původně instrumentální trio David Uher, Mira Janas a Jiří Pala k sobě postupně přibíralo různé zpěváky s různými schopnostmi napsat zajímavý text, až svůj osud potkalo v podobě nynějšího zpěváka Michala Kopečného. Mezitím se kapela stačila i na rok rozpadnout kvůli působení Davida v pražských Dobrohošť. Navíc se mohou pyšnit dvěma demo alby a jedním regulérním albem Change, které vyšlo v roce 2006.

Když mi bylo album Ignorance svěřeno k recenzi, trochu jsem zapochyboval. Přeci jen, Area 51 pro mě byla především instrumentálně zajímavá kapela a písničky byly maličko v pozadí. Jednoduše řečeno instrumentální složka přebila písničky, jejichž melodie tolik nevynikly. Tvrdit, že po vložení cédéčka do přehrávače jsem byl překvapen, je hodně laciné, ale opravdu tomu tak bylo. Tvrdý kytarový rif uvádí titulní skladbu Ignorance i celé album. Když se z reproduktorů ozve zpěv, je jasné, která bije. Oproti minulým létům je melodie zpěvu výrazně vepředu a jasně vytyčuje směřování kapely směrem k melodickým a zpěvnějším písničkám. Výtečně ho potom z druhé vlny doplňují oba kytaristé. Tady se ukazuje, že přibrat druhého kytaristu byl dobrý nápad a kapele to dodává další rozměr. Nejenže se Martin Zdražil stal autorem dobré poloviny hudby na albu, má také odlišný styl hry a cítění než David Uher a tato kombinace vytváří kompaktní hudební stěnu.

Tato deska nezapře hitové ambice a je jen škoda, že je Area 51 stranou zájmu velkých vydavatelství a desku si musela vydat sama. Písničky Ignorance, Last Night nebo Restart by si zasloužily vydat i jako singly. Desce bych vytknul jediné, není tu pomalejší písnička. Je to škoda, protože by určitě bylo zajímavé sledovat, jak se kapela popasuje s citlivější polohou. Nepochybuji, že dobře.

autorem textu je Milan Janeček

Area 51 – Ignorance

Vydáno: 30. září 2009

Celkový čas: 41:39

Skladby: Ignorance, Ain’t So Bad, Restart, Last Night, Toxic Man, Hold Me Tight, Next In Line, Better Times, Pigsty In The Rye, Feed The Hopeless, Flashback

Vydavatel: Area 51

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Area 51 nabírá novou energii v Ignoranci