Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Archive: Éterické beaty přijedou na festival Rock for People 2010

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

19. 6. 2010

!Speciál!Archive pochází z Británie a hrají elektroniku šmrncnutou trip-hopem a progresivním rockem. Jejich styl vás dozajista osloví, jestliže máte rádi třeba Massive Attack nebo Portishead. Paradoxně nejsou ve své ostrovní vlasti moc známí, zato v Evropě získali za patnáct let své působnosti pořádnou fanouškovskou základnu.

Archive, Zdroj: facebook.com/ArchiveOfficial

Zajímavé je, že o sobě vždy důsledně mluví jako o kolektivu, nikoli o kapele. Je pravda, že počet členů je na poměry mezi kapelami trochu nestandardní  – v současné době se ustálil na čísle jedenáct. Větší část z nich se podílí i na skládání.

Rozjezd v duchu triphopu

Archive založili v roce 1994 v Londýně Darius Keeler a Danny Griffiths, kolegové z tehdy už zaniklého projektu Genaside II. Ze začátku spolupracovali s různými zpěváky, natočili dvě převážně triphopová alba, ale moc velkou odezvu nezaznamenali.

Přelom tisíciletí však přinesl změnu k lepšímu. Archive přešli k jiné společnosti, spojili síly s irským zpěvákem Craigem Walkerem (Power of Dreams) a vydali se novou cestou, co se žánru týče.  Stylem se přiblížili spíše rocku a původní triphopový zvuk značně upozadili. Výsledkem bylo album You All Look the Same to Me (2002), se kterým na evropské scéně zabodovali. Také další počiny Noise a Michel Vaillant (mimochodem soundtrack ke stejnojmennému filmu, Need for Speed) sklidily příznivé ohlasy.

Změny u mikrofonu

Spolupráce s  Walkerem bohužel neměla dlouhého trvání, přestože byla očividně přínosná. Zpěvák se s ostatními členy nepohodl a dal Archive po třech letech vale. Kolegové si za něj našli náhradu celkem rychle, na následující turné vyrazili s Davem Penyem a později přibrali ještě dalšího zpěváka, Pollarda Berriera.

Ti dva spolu s rapperem Rosko Johnem a zpěvačkou Mariou Q tvoří čtveřici vokalistů, kteří se porůznu střídají u mikrofonu. V této sestavě Archive vydali další na výsost povedené album Lights a fanoušci se opět na koncerty jen hrnuli. Záznam z koncertu v Paříži Live at Paris Zenith dokonce časopis Rolling Stone poctil titulem nejlepšího živáku všech dob.

Na vrcholu

V květnu loňského roku se Archive po tříleté odmlce znova ohlásili s albem Controlling Crowds I-III, načež jejich dosavadní popularita dosáhla maxima. Singl Bullets, ke kterému natočili trochu strašidelný klip, lámal rekordy v žebříčcích spousty evropských rádií. V září vyšlo k nahrávce ještě pokračování s názvem Controlling Crowds IV.

Nakonec vyšleme dobrou zprávu všem fanouškům nebo zvědavcům, které profil namlsal a rádi by si horkou novinku poslechli na vlastní uši. Archive nyní v rámci turné putují po Evropě a zastaví se i v Čechách. V pondělí 5. července 2010 se předvedou v Hradci Králové na festivalu Rock for People, vstupenky jsou k zakoupení online zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Archive: Éterické beaty přijedou na festival Rock for People 2010