Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Architekt Hitchcockových Ptáků zemřel ve věku 100 let

Redakce

Redakce

14. 8. 2010

Úspěšný filmový architekt Robert Boyle, který pracoval na filmech jako Na sever severozápadní linkou a Šumař na střeše a který před dvěma lety obdržel Oscara, zemřel přirozenou smrtí v Los Angeles. Bylo mu sto let.

Birds

Ptáci Zdroj: distributor filmu

Vzhledem ke svému věku byl velice aktivní až do onoho soudného dne. Mimo jiné přednášel studentům na Americkém filmovém institutu. Během své kariéry trvající více než šedesát let spolupracoval s mnoha režiséry včetně Alfreda Hitchcocka, Normana Jewisona, Hala Ashbyho, Arthura Hillera a Dona Siegela.

Pro tohoto losangeleského rodáka byl velikým zlomem rok 1941, kdy ho Hitchcock najmul coby výtvarného režiséra pro film Sabotér. Jako filmový architekt se sešel s Hitchcockem u filmů Na sever severozápadní linkou, Ptáci a Marnie.

Na sever severozápadní linkou byla první ze čtyř Boyleových prací nominovaných na Oscara. Následovali Vesele, jen vesele, Šumař na střeše režiséra Norberta Jewisona a western Střelec pod taktovkou Dona Siegela.

Robert Boyle, kterému by 10. října bylo 101 let, po sobě krom své dobře provedené práce zanechal i dvě dcery a tři vnoučata.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Architekt Hitchcockových Ptáků zemřel ve věku 100 let