Menu
TOPZINE.cz
Sport

Aqua aerobic: Zpotit se dá i ve vodě

Redakce

Redakce

17. 10. 2010

Aqua aerobic FOTO: Aqua aerobic je cvičení pro všechny věkové kategoriepatří k docela mladým sportům a, jak už název napovídá, jedná se o formu aerobicu, která probíhá ve vodě. V poslední době, a to nejen na území České republiky, dosáhl velké obliby. Je opravdu cvičení ve vodě tak účinné, nebo je to pouze snaha provozovatelů snadno vydělat peníze?

FOTO: Aqua aerobic je cvičení pro všechny věkové kategorie

Aqua aerobic je vhodný pro všechny věkové kategorie Zdroj: jmfitness.co.uk

Je pravda, že vše, co známe z tělocvičen, je v dnešní době „aqua“. Dnešní oblíbená cvičení jako zumba, cycling, kick-box nebo dokonce i tanec se dají také provozovat ve vodě. Voda totiž působí pozitivně na opotřebování kloubů a páteře. Proto je aqua aerobic vhodný pro redukci váhy, jelikož cvičení ve vodě je čtyřikrát intenzivnější než na suchu. Odpor vody současně masíruje svaly a odbourává lépe podkožní tuk. Cvičení také pomáhá uvolnit psychické napětí.

Kdo může aqua aerobic cvičit

Tento druh cvičení je vhodný pro všechny věkové kategorie, pro lidi s menší fyzickou kondicí nebo pro ty, kteří jsou po operacích pohybového aparátu. Navíc maximální tepová frekvence ve vodě se pohybuje až o patnáct procent níž než tepová frekvence na suchu, takže cvičení pozitivně působí na kardiovaskulární systém a je vhodné i pro jedince se slabším srdcem. Ke cvičení není ani potřeba příliš drahého vybavení. Stačí jen plavky, ručník, přezůvky do bazénu a vše ostatní se dá zapůjčit na místě.

FOTO:Aqua aerobic jako součást animačních programů v Egyptě

Aqua aerobic může být i součástí animačních programů na dovolené Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Cvičení  v praxi

Samotné cvičení probíhá v hluboké vodě, která sahá po prsa, nebo v mělké, která je po pás. Cvičí se v malých či větších skupinách a cvičit mohou i naprostí začátečníci, kteří se postupně naučí všechny cviky a potom pozvolně zvyšují jejich obtížnost. Pro lepší efekt se dají použít různé pomůcky. Činky a rukavice pro větší intenzitu cvičení, nebo nadnášecí pásy pro cvičení v hlubší vodě. V současné době se dá vybrat z mnoha sportcenter, kde se aqua aerobic cvičí, stačí si jen vybrat to, které nám bude vyhovovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Aqua aerobic: Zpotit se dá i ve vodě