Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Antonín Kratochvíl nabízí realistický pohled na Moscow nights

Redakce

Redakce

29. 6. 2010

„Rusové neznají míru – zdrženlivost. O to se už elita postará. V těch klubech se Zlatá mládež předvádí, chlastá, šňupe kokain a samozřejmě šoustá. Exoti se tu mísí s boháči. Nejde tu o žádné šplhání po společenském žebříku. Jak se jednou dostanete dovnitř…, jste „In“ a všichni to vědí.“

Moscow nights Zdroj: Galerie Pecka

Od 2.do 30.června probíhá na pražském Mánesu výstava světoznámého českého fotografa žijícího v New Yorku Antoníná Kratochvíla, kterého v roce 1998 zařadil časopis American Photo mezi sto nejzajímavějších osobností oboru. Světová premiéra unikátní výstavy focené pro prestižní magazín Vanity Fair nabídne 69 barevných a černobílých momentů. Souběžně s výstavou Moscow nights bude ve spodním sále Mánesa představena osobnost Antonína Kratochvíla jako pedagoga. Návštěvníci si budou moci prohlédnout expozici Skupiny 28 – volného sdružení fotografů z celé Evropy, absolventů Kratochvílova workshopu v moravské Lednici.

Mladí Rusové chtěli světu předvést své bohatství a moc.“

Antonín Kratochvíl otevřel dveře, za které se dostanou jen vyvolení, normální člověk ne. Za těmito dveřmi prožil 2 týdny s mladou ruskou smetánkou a výsledkem jsou momentky, které vyprávějí vzrušující příběh o skryté tváři ruské metropole. Vystavovaný příběh tvořený fotografiemi je barevný i černobílý. Černobílá je realita, barevně jsem fotil obrazy, které prostě měly barvu, chtěl jsem, aby je lidi takhle viděli,“ řekl Kratochvíl.

Zlatá mládež jak ji (ne)znáte

Moscow nights Zdroj: Galerie Pecka

Vystavované fotografie jsou řazeny za sebou podle doby, kdy vznikaly. Začínám plný energie a očekávání od fotek vyfocených o půlnoci a končím u momentek vzniklých kolem sedmé ráno. Na konci pařby, kterou bych si nikdy v životě neuměl ani představit, mám snad i kocovinu a malou nevolnost. Není všechno zlato, co se třpytí – v Rusku, zdá se, ano! Příběh, ze kterého se vám zatočí hlava a začínáte si případat jako na trhu s lidským masem uprostřed nějakého sci-fi filmu, vám dá facku a vy se proberete ze svých dosavadních představ o ruské smetánce. Ruská duše je holt komplikovaná… nebo není? Výstava je prosáklá napětím a emocemi. Pro ty, kteří hledají silný emocionální zážitek, jsou Moskevské noci tím pravým místem.

Moscow nights Zdroj: Galerie Pecka

K výstavě vydává Galerie Pecka knihu fotografií Moscow nights s brilantní úvodní esejí mladého amerického novináře Michaela Perssona nazvanou Vláda partaje.

Chladnokrevná touha vystihuje Matičku Rus v její nejkrutější podobě. Emoce bývá někdy krutá, jindy hravá. To, co je dnes tak zřetelně patrné v rozmařilých kruzích její „Zlaté mládeže“, je chladná netečnost. Potomkům nových ruských carů je vlastní dokonalá lhostejnost, která je skutečnou povahou Matičky Rusi a jejích elit; černý cejch, který se nosí jako působivá okrasa. Je to neutuchající síla – milostná předehra srovnatelná s vyvrcholením, pokušení podmíněné opulentním bohatstvím.“

(Michael Persson, Vláda partaje)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Antonín Kratochvíl nabízí realistický pohled na Moscow nights