Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Antonín Dvořák bude ve filmu! Kdo si ho ale zahraje?

Adéla Nikodýmová

Adéla Nikodýmová

21. 11. 2010

Snímek, založený na příběhu českého hudebního skladatele Antonína Dvořák, bude možná natáčen i ve Spillville, malém historickém městečku v severovýchodní Iowě, kde se od poloviny 19. století začali usazovat čeští přistěhovalci.

Hudební skladatel Antonín Dvořák, Zdroj: youtube.com

Pro město Spillville je to příležitost, jak vyprávět svůj příběh a zároveň tak vydělat peníze i pro celou severovýchodní Iowu.

„Zřejmě by to byla pro město opravdu skvělá věc. Naplnili bychom každý hotel, restauraci  filmaři a účinkujícími. Všichni musí někde jíst a bydlet,“ říká producentka filmu Lenora May. Scénář bude tvořit Craig Heller, výherce ceny Emmy, který píše scénáře pro americké televizní seriály.

Dvořák bude procházet krizí

„Spillville je příběh o tom, jak světově proslulý hudební skladatel Antonín Dvořák prožívá tvůrčí krizi. V létě 1893 přijede do mrňavého amerického farmářského městečka Spillville v Iowě, zachrání město před zkázou a město zachrání Dvořáka,“ tvrdí webová stránka Spillville the Movie.

Film bude založen na pravdivých prožitcích, obsazen reálnými charaktery a opatřen výběrem z Dvořákových úchvatných kompozic. Prezentuje se jako elegantní, kultivovaný a vizuálně dynamický příběh o rodině, komunitě a síle hudby.

Dvořákovi se údajně v jeho prvních letech ve funkci ředitele Národní konzervatoře hudby (National Conservatory of Music in New York) stýskalo po domově. A tak učitel Josef J. Kovařík, Američan českého původu, řekl Dvořákovi o české osadě Spillville.

A kdo bude Dvořák?

V seznamu herců, kteří se ucházeli o roli Dvořáka, se objevilo i jméno Toma Hankse, Robina Williamse a Jeffa Bridgese. Nakonec to ale bude s největší pravděpodobností Jeff Bridges, kdo bude hrát geniálního skladatele. Bridges nedávno získal Oscara za nejlepšího herce ve filmu Crazy Heart a vidět jsme ho mohli i ve filmech Big Lebowski, Krajina přílivu nebo Muži, co zírají na kozy.

Antonína Dvořáka si zahraje Big Lebowski??, Zdroj: distributor filmu

„Je stále větší trend obsazovat hvězdy velkých jmen do malých filmů. Získávají tam všechny ceny. Někdy se raději vzdají vidiny většího zisku, když si chtějí tu roli zahrát,“ říká May.

Natáčení je plánováno na tři až pět týdnů v létě, nebo v časném podzimu roku 2011. Lenora May v současné době pracuje na shánění prostředků pro natáčení.

„Velmi rádi bychom natáčeli právě ve Spillville, ale problém je, že až nás bude tlačit čas, chystáme se hledat peníze kdekoli. Jsem velice dobře seznámena s historií města, s jeho zvláštními budovami… Spillville by bylo úžasné místo pro natáčení. Film vykresluje město v roce 1893, farmářské městečko se vzrůstající komunitou zemědělců a obchodníků. Rodinné jádro v zemi vašeho srdce. Je to čistě americké.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Antonín Dvořák bude ve filmu! Kdo si ho ale zahraje?