Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Antologie Locus opravdu představuje to nejlepší ze science fiction i fantasy

Jan Nohovec

Jan Nohovec

27. 1. 2011

Zkušení čtenáři fantasy a science fiction ví, že ty nejlepší žánrové povídky vlastně fantastiku připomínají jen místy. V roce 2007 přineslo nakladatelství Laser-books antologii přesně takových povídek, jedněch z nejlepších, jaké kdy byly napsány.

Ilustrace na obálce antologie Locus - To nejlepší z fantasy a sci-fi Autor: Michael Whelan

Jak prozrazuje první stránka antologie Locus – To nejlepší z fantasy a science fiction, její editoři, Jonathan Strahan a Charles N. Brown, patří ke špičkám ve svém oboru. Jméno prvního se přiřazuje k mnoha cenami ověnčeným antologiím (u nás vyšla kromě Locusu pouze New Space Opera) a ke článkům ve vybraných žánrových časopisech; druhý byl do své smrti v předloňském roce vydavatelem jednoho z nejprestižnějších amerických fantastických časopisů, Locusu. Tito dva pánové se v prvních letech nového milénia rozhodli, že poskládají dohromady povídky do antologie toho nejlepšího, co mělo vedení Locusu dosud tu čest číst. Rozhodnutí, kterou práci zahrnout a kterou ne, se stanovilo samo – Locus totiž každý rok už od sedmdesátých let vyhlašuje anketu o ta nejlepší žánrová díla.

Locus, Hugo, Nebula…

Povídky z reprezentativní antologie představují esenci toho nejlepšího, co kdy světoví autoři fantastiky v průběhu třiceti let napsali. Některé povídky využívají zcela klasických motivů (Jeffinovi je pět, Dítě mé krve, Říjen předsedá), jiné staví na originalitě (Buffalo, Kam oči nedohlédnou), která místy vykrystalizuje v nevídaný nevtíravý humor (Medvědi objevují oheň, feministická Dokonce i královna).

Většina z nich staví na prvcích science fiction (až ortodoxní, nápadití Strážci hranice jsou jen jedněmi z mnoha) a to málo, které zbývá, jde na klasickou fantasy oklikou – buď novým postupem (snad až moc rozvláčná Krásná dcera šupinářova) nebo přes křesťanského Boha a jeho moc (prazvláštní Duše a ještě zvláštnější Peklo je nepřítomnost Boha). Mezi texty najdeme dlouhé novely (dobrodružná space opera Jediná správná věc), ale i krátké, ale o to údernější povídky (Předvečer revoluce, kyberpunkové Maneki Neko).

Některé už jsme v Česku měli několikrát možnost si přečíst (Smrt doktora Ostrova, Ve znamení kříže a draka), jiné se představují čtenářům poprvé

Nepohrdne nikdo

Celkově antologie představuje výběr širokého rozmezí témat a zpracování; každý autor si jde po svém a drnká svým příběhem na jinou notu ve čtenářově mysli, takže si dotyčný může mezi přehlídkou cenami ověnčených jmen stanovit jasné hvězdy a jasné propadáky (přestože v tomto kontextu slovo propadák označuje text v porovnání s většinou fantastiky lehce nadprůměrný).

Dobrodružné příběhy tu (až na výjimky) chybí, protože většina textů staví na myšlenkovém podtextu. Ten je sice místy patrný natolik, že zastíní všechny ostatní aspekty příběhu, čímž povídku částečně degraduje, většinou se ale skvěle doplňuje s dějem, prostředím a uvěřitelnými charaktery postavenými do neuvěřitelných situací. Záleží jen na vás, které z příběhů si oblíbíte a které hned zapomenete, ovšem celou knihu jen těžko založíte někam hluboko, mimo každodenní dosah.

Antologii Locus si bez okolků pořiďte (tedy pokud ji ještě seženete…), protože podobně jako reprezentativní Objevitelé představuje průřez světovou fantastickou tvorbou a v tomto směru supluje jakékoliv encyklopedie autorů fantastiky. Dle mého názoru si v knize každý najde to své, přečte si oblíbené autory a objeví ty, kteří se mu dosud vyhýbali, a i kdyby náhodou ani to ne, lze knihu vesele darovat jinému nadšenci, nebo si ji alespoň díky skvělé obálce posadit na přední místa knihovny. Bude se tam vyjímat.

Obsah antologie Locus – To nejlepší z fantasy a science fiction

  • Gene Wolfe: Smrt doktora Ostrova (The Death of Doctor Island)
  • U. K. Le Guinová: Předvečer revoluce (The Day Before the Revolution)
  • Harlan Ellison: Jeffinovi je pět (Jeffty Is Five)
  • John Varley: Kam oči nedohlédnou (The Persistence of Vision)
  • G. R. R. Martin: Ve znamení kříže a draka (The Way of Cross and Dragon)
  • Joanna Russová: Duše (Souls)
  • Octavia E. Butlerová: Dítě mé krve (Bloodchild)
  • James Tiptree Jr.: Jediná správná věc (The Only Neat Thing to Do)
  • Pat Murphyová: Zamilovaná Rachel (Rachel In Love)
  • Lucius Shepard: Krásná dcera šupinářova (The Scalehunter’s Beautiful Daughter)
  • Terry Bisson: Medvědi objevují oheň (Bears Discover Fire)
  • John Kessel: Buffalo (Buffalo)
  • Connie Willisová: Dokonce i královna (Even the Queen)
  • John Crowley: Pryč (Gone)
  • Bruce Sterling: Maneki Neko (Maneki Neko)
  • Greg Egan: Strážci hranice (Border Guards)
  • Ted Chiang: Peklo je nepřítomnost Boha (Hell is the Absence of God)
  • Neil Gaiman: Říjen předsedá (October in the Chair)

Název originálu: The Locus Awards – Thirty Years of the Best in Fantasy and Science Fiction
Český název: Locus – To nejlepší z fantasy a science fiction
Editoři: Jonathan Strahan, Charles N. Brown
Překlad: kolektiv
Obálka: Michael Whelan
Počet stran: 488
Vazba: brožovaná
Rozměry: 130 x 200 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2007
Doporučená cena: 338 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Antologie Locus opravdu představuje to nejlepší ze science fiction i fantasy