Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Antikoncepce musí být spolehlivá! Jaký druh vybrat?

Klára Brázdová

Klára Brázdová

4. 8. 2011

ilustrační fotoExistuje velká řada antikoncepcí. Některé jsou více nebo méně spolehlivé a každému vyhovuje něco jiného. Jenže která ochrana je pro vás ta nejvhodnější? My jsme pro vás dnes vybrali ty nejpoužívanější druhy.

ilustrační foto

Foto: Laura Mohonea, Topzine.cz

Antikoncepci používáme na obranu proti početí. V poslední době stoupla výše informovanosti o možnostech ochrany, díky tomu klesl počet inetrrupcí. Abychom dopomohli k dalšímu klesání, přinášíme vám přehled antikoncepčních metod, ze kterých si můžete vybrat tu nejvhodnější.

Plodné a neplodné dny

Jednou z prvních, ne však nejspolehlivějších metod zabránění početí, je výpočet plodných a neplodných dnů. Jednou za měsíc dochází u ženy k ovulaci, tedy k uvolnění vajíčka. Plodné dny jsou u ženy před a po ovulaci. U každé ženy je doba trvání plodných dnů jiná, mluví se však přibližně o třech dnech před ovulací a o dalších třech dnech po ní. Vzhledem k možným nepravidelnostem v ženském cyklu je tato metoda dost nespolehlivá, a proto by se na ni nemělo stoprocentně spoléhat.

Poševní pesar

Dá se říci, že pesar je ženský kondom. Jde o umělohmotný gumový klobouček, který se zavádí před každým pohlavním stykem do pochvy. Žena ho může mít v sobě nejdéle dva až tři dny, poté by pesar měla vyjmout, řádně opláchnout a osušit. Pesar pak může opakovaně používat další dva roky, déle se však nedoporučuje.

Spermicidní pěny a krémy

Tyto chemické metody jsou založené na spermicidních látkách, které zabíjí spermie. Zavádí se přímo do pochvy před každým stykem a účinkují nejdéle 10 hodin po aplikaci. Velmi často se ovšem po jeho použití objevují alergické reakce. Mezi další nevýhody patří i jejich nízká účinnost a také vás neochrání před pohlavními nemocemi.

Kondom

Kondom je nejpoužívanější mužskou ochranou. Je to latexový návlek na penis s konečnou špičkou (tzv. rezervoár), který brání spermiím vniknout do ženských pohlavních orgánů. Nejpoužívanějším prostředkem se stal možná právě díky jeho skvělé cenové dostupnosti, ale také díky ochraně před pohlavními chorobami. Přestože je relativně spolehlivou ochranou, nebezpečí hrozí v podobě prasknutí či jeho sklouznutí.

Hormonální tablety

Tato metoda je velmi účinná a ženě přesně řekne, kdy má čekat menstruaci. Dokonce si ji tak může i perfektně naplánovat a přesunout (například kvůli dovolené). Proto také patří mezi nejpoužívanější metody v České republice. Žena si na doporučení lékaře koupí značku hormonálních tablet určené přímo pro ni a pak už si jen stanoví čas, kdy bude každý den pilulku polykat.

Hormonální náplasti a injekce

V případě náplasti se hormony dostávají do těla pokožkou. Nic se tedy nepolyká, a tak se nezatěžují játra ani zažívací trakt. Hormonální náplast se nosí po dobu 3 týdnů, pak má žena jeden týden volno. Hormonální injekce se aplikuje jednou za 3 měsíce. Návrat plodnosti po vysazení antikoncepce bývá okolo 5 až 18 měsíců. 70 % žen při tomto druhu antikoncepce vůbec nemenstruuje.

Kondom může prasknout, spermicidní pěna může být špatně nanesena, náplast se může odlepit. Pokud k něčemu podobnému dojde, je tu poslední záchrana, tzv. pilulka PO. Tato záchranná antikoncepce se musí užít do 72 hodin od pohlavního styku. Obsahuje velké množství gestagenu, proto by se měla využívat jen v nezbytně nutných případech.

Pokud jste si z výše uvedených metod nevybrali, existují ještě méně známé metody jako například kontrola děložního hlenu, sexuální abstinence, přerušovaný pohlavní styk, ženská a mužská sterilizace nebo podkožní implantát.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Antikoncepce musí být spolehlivá! Jaký druh vybrat?