V dnešní době my ženy, co se týče sexuální ochrany, spoléháme spíše samy na sebe než na naše partnery. Není ani divu, jelikož právě ochranu dnešní muži někdy dosti podceňují. Pojďme se souhrnně podívat, mezi jakými druhy antikoncepce si můžeme vybrat.
Antikoncepce, foto: Klára Haluzová
Co je to antikoncepce?
Laicky řečeno je to metoda, která způsobuje dočasnou, avšak vratnou ztrátu schopnosti oplodnění a brání tak vzniku neplánovaného těhotenství. Kromě zabránění otěhotnění má ale antikoncepce další pozitivní účinky, například zklidňuje pokožku před akné, s čímž se potýkají zejména dívky v pubertě.
Každá dívka, která začíná se sexuálním životem, řeší, jaké druhy antikoncepce zvolí. Současný trh nabízí různé druhy antikoncepce. Užíváním antikoncepce se snižuje počet nechtěných těhotenství a tím pádem se i snižuje počet potratů (umělé přerušení těhotenství). Výběr vhodné antikoncepce závisí na věku pacientky, jejím zdravotním stavu a prodělaných chorobách. Každá antikoncepční metoda má určitou spolehlivost. Doporučení správné antikoncepce je úkolem gynekologa. Každá dívka by tedy měla navštívit svého gynekologa, aby jí doporučil a předepsal tu nejvhodnější antikoncepci.
Druhy antikoncepce
Kombinovaná hormonální antikoncepce
Principem hormonální kombinované antikoncepce je zablokování ovulace a ovlivnění hlenu v děložním hrdle tak, aby byl pro spermie nedostupný. Do této skupiny patří většina antikoncepčních pilulek. Je spolehlivá a má příznivé zdravotní účinky. Při dlouhodobém užívání ale zatěžuje játra a trávicí systém.
Náplast – novodobá hormonální antikoncepce
Novodobou hormonální antikoncepcí je čtvercová náplast, která se lepí na stehno, na ruku, na záda – prakticky kamkoliv chcete (s výjimkou prsou). Mění se pouze jednou týdně a je stejně bezpečná jako hormonální antikoncepce ve formě tablet. Z náplasti se uvolňují hormony bránící ovulaci a ztěžující pronikání spermií do dělohy. Tato metoda je stále oblíbenější, zejména u mladých žen, které se bojí například tloustnutí po hormonální antikoncepci.
Gestagenní hormonální antikoncepce
Tato antikoncepce obsahuje pouze progesteron. Je vhodná pro ženy, kterým se nedoporučuje užívání estrogenu. Gestagenní hormonální antikoncepce chrání před rakovinou dělohy a vaječníků. Na našem trhu je formě tablet, injekcí a podkožních implantátů.
Bariérová antikoncepce
U nás se můžeme setkat pouze s jedním druhem bariérové antikoncepce, což je kondom. Principem této antikoncepce je zabránit spermiím průnik do pochvy. Nevýhodou je menší spolehlivost, avšak naopak jako jediný chrání proti pohlavním nemocem, takže je dobré, aby byl kondom kombinován i s jinou antikoncepcí, např. pilulkami.
Kondomy, foto: Martin Koubek
Nitroděložní antikoncepce
Principem nitroděložní antikoncepce je zavedení plastového tělíska do dělohy. Protože působí v děloze jako cizí těleso, přitahuje bílé krvinky, které ničí spermie. Nitroděložní antikoncepce se zavádí na dobu maximálně pěti let, pak je nutná její výměna. Čím dál více žen, zejména ženy, které již porodily a mají děti, tento druh antikoncepce preferuje.
Chemická antikoncepce
V tomto případě jde o tablety, čípky, gely a krémy, které se před pohlavním stykem zavádějí do pochvy. Chemická antikoncepce se řadí mezi ty méně spolehlivé, dá se ale zkombinovat s kondomem.
Pohotovostní antikoncepce
Tento druh antikoncepce dokáže zabránit otěhotnění i v případě, že ji použijete až po pohlavním styku. Pohotovostní antikoncepci je ale vhodné použít jen ve výjimečných případech, např. při nechráněném pohlavním styku, při sklouznutí nebo prasknutí kondomu. Na tuto metodu bychom rozhodně však neměli spoléhat.
Spousta lidí se ptá, který druh antikoncepce, je nejspolehlivější. Ale důležitější než spolehlivost antikoncepce, je spolehlivost toho, kdo ji užívá.