Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Anna Wintour: Ledová královna, nebo sám ďábel?

Redakce

Redakce

27. 3. 2010

anna-wintour-1Její jméno vyvolává chvění a jeden její pohled dokáže způsobit paniku. Patří mezi nejobávanější a nejrespektovanější osoby v módním průmyslu. Z velké části ovlivňuje šatník nás všech. Již dvacet let diktátorsky vládne legendě jménem Vogue. Opravdu je tak krutá a neústupná, jak se povídá, nebo je to jen mediální obraz?

Zdroj:blogspot.com

Zdroj: blogspot.com

Má hned několik přezdívek a ty nejznámější jsou Nukleární Wintour nebo Ledová královna. I její nejbližší přátelé přiznávají, že je odměřená a strohá. Film Ďábel nosí Pradu byl zfilmován podle předlohy Lauren Weisberger, která pro Annu pracovala. A předobraz démonické Mirandy Priestly je vlastně sama Anna Wintour. Ano je tvrdá a neústupná, ale za ďábla by ji však nikdo z podřízených neoznačil.

A jak to vše začalo…

Anna se narodila v listopadu 1949 v Londýně. Otec Charles Wintour byl jednou z klíčových postav v jejím životě. Byl redaktorem v Evening Standard a již odmala pěstoval v Annině hlavě nápad, že bude módní redaktorkou. V North London Collegiate School, kterou navštěvovala, měla spoustu kázeňských problémů. V šestnácti letech školy nechala a přihlásila se do přípravného kurzu obchodního domu Harrods.

První krůčky v novinařině

V roce 1970 začala pracovat jako asistentka v časopise Harper´s & Queen. Skrze své známé získávala důležité kontakty a po pěti letech se rozhodla odstěhovat do New Yorku. Tam vystřídala práci v časopisech Harper´s Bazaar a Viva. Po dvouleté odmlce pokračuje nástupem do Savvy. Ve třiceti dvou letech absolvovala svůj první pohovor s tehdejší šéfredaktorkou Vogue Grace Mirabell, ale po sebejistém prohlášení, že míří na její místo, ji Grace rázně odmítla.

Po dvou letech se ale do časopisu dostala a od kreativní ředitelky se za pět let probojovala k vysněné pozici šéfredaktora. Z časopisu, který ze zabýval spíše životním stylem, vytvořila módní legendu. Dle slov Anny je móda náboženství a Vogue je biblí. Byla to právě ona, kdo pozvedl celebrity na módní ikony. Vogue byl prvním časopisem, na jehož titulní straně se objevily tváře herců. Dává přednost obsáhlým fotoshootům před psaným slovem. Jak dnes, tak i dříve přenechávala práci s textem svým podřízeným a v této oblasti nebyla nikdy silná.

Zdroj:firstpersonsingular.org

Zdroj: firstpersonsingular.org

Pestrý osobní život

Anna se snaží minimalizovat dopad médii na svůj osobní život, ale i tak je toho o ní hodně známo. Již od svých patnácti let se scházela s vlivnějšími muži. Mezi ně patřili Peter Gitterman, Richard Neville a Jon Bradshaw, se kterým se rozhodla odjet do New Yorku. Málokdo ví, že také prožila krátký románek s Bobem Marleyem, se kterým zmizela na týden po tom, co je představil Jon Bradshaw.

V průběhu roku 1983 se seznámila s Davidem Shafferem, který působil jako dětský psychiatr. O rok později se vzali a Anna v roce 1987 porodila svého syna Charlieho. Po dvou letech se také narodila dcera Katherine. Bohužel vztah s Davidem se postupně rozpadal a v roce 1999 se rozvedli. Zlé jazyky šeptaly, že hlavní příčinou rozchodu bylo přátelství Anny a Shelby Bryana. A pravděpodobně tomu tak také bylo, v roce 2004 se vzali.

Zdroj:fabricmag.com

Zdroj: fabricmag.com

Královna módního průmyslu

Anna má obrovský vliv na svět módy, je tvůrcem módních trendů, neustále objevuje nová jména a pomáhá lidem vyškrábat se nahoru. Jedno její slovo dokáže potopit i nejznámější návrháře a modelky. Když se na titulní stránce Vogue měla objevit Oprah Winfrey, tak jí bez ostychu doporučila shodit deset kilo, Hilary Clinton nechtěla vyfotit, dokud bude nosit námořní modř, a Victoria Beckham si nechala odstranit své silikonové poprsí, jen aby se jednou mohla objevit ve Vogue, což se podle slov neoblomné Anny stejně nikdy nestane. Tato dáma je známá neustálou propagací kožešiny, svým více než negativním postojem k nadváze a jízlivostí.

Zdroj:onsugar.com

Zdroj: onsugar.com

Ať už se o ní říká cokoliv, je nemožné Anně Wintour odepřít uznání. Byla to její píle a kreativita, co jí pomohlo být tím, kým je dnes. Ušla dlouhou cestu a nikdy by nemohla prorazit, nebýt tak tvrdá, ale zároveň i odolná. Pro to, co všechno dokázala, má nejspíš právo na své podivínství.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Anna Wintour: Ledová královna, nebo sám ďábel?