Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Anna Steinerová: Tak trochu jiné šperky

Petra Červená

Petra Červená

12. 3. 2010

SpagattiHledáte nápadité, výrazné, barevné a vtipné šperky? Odmítáte nudu všedního obyčejného stříbra, zlata a bižuterie? Nemůžete najít ten svůj pravý klenot? Šperky umí potrápit, pokud dobře nesednou, ale dokážou být dokonalou tečkou vašeho outfitu. Pokud jste propadli kouzlu těchto doplňků, můžete se inspirovat třeba tvorbou Anny Steinerové.

Materiál: nerez, ocel, perspex, Zdroj: archiv Anny Steinerové

Materiál: nerez, ocel, perspex. Zdroj: archiv Anny Steinerové

Tato nadaná absolventka VŠUP, oboru kov a šperk, na sebe nejvíce upozornila svou loňskou kolekcí snubních a zásnubních prstenů, která byla zároveň její diplomovou prací. Nejraději pracuje s chirurgickou ocelí, stříbrem a perspexem. Celá kolekce je hrou s geometrickými tvary, které mohou na první pohled působit chladně až odtažitě jako předmanželská smlouva. Když se ale zaměříte na detaily a rozpoznáte křehkost šperků, objevíte ty malé nepatrné drobnosti, které vám připomenou důvod vašeho životního rozhodnutí.

Logický sled prstenů řazených v katalogu působí tak trochu jako vývoj vztahu. V úvodu přijde seznámení, které je vždy lehce zavádějící, každý se snaží zapůsobit a předvést i ty stránky osobnosti, které mu nejsou vlastní. Pak nastává fáze oťukávání, zkoumání, pozorování, ale kam nabereme směr dopředu, nikdy nezjistíme. Kolekce končí prsteny klasického kroužku s průhlednou rudou barvou. Barvou krve, živočišného temperamentu a vášně.

Sandwich

Sandwich, Zdroj: archiv Anny Steinerové

Sandwich. Zdroj: archiv Anny Steinerové

Pokud vás v nejbližší době svatba nečeká a nebo vás vůbec neláká, můžete své smysly, prahnoucí po těch malých kouzelných zbytečnostech, zaměřit třeba na kolekci Sandwich z nerezu a perspexu, oblíbených materiálů šperkařky. Trefně nazvaná kolekce splní dané očekávání. Je libo prsteny obložené jednou nebo dvěma vrstvami barev? K tomu drobounké náušnice ve tvaru kostky nebo obdélníku, v kombinaci nerezu a žluté, zelené, oranžové, růžové nebo červené.

Spaghetti, medvídci, lepenka a plyš

Spagatti, Zdroj: archiv Anny Steinerové

Spaghetti, Zdroj: archiv Anny Steinerové

Kolekci Spaghetti Anna vyzdobila stříbrem a bužírkou. S takovými prsteny, náušnicemi nebo broží budete zaručeně k nepřehlédnutí i ve tmě, a to díky neonové bužírce, která završuje bláznivost celé kolekce. Tím však jízda v nezvyklých materiálech ani zdaleka nekončí. Na prsteny použitá kombinace stříbra a barevné lepenky těm bez fantazie připomene špulku na navíjení nitě do šicího stroje nebo prostě jen malou úzkou lepenku. Stříbrné prsteny s plyšem budou jistě srdeční záležitostí pro milovníky plyšáků, boa a huňatých bačkor. Náušnice a prstýnky, na kterých jsou přišpendleni medvídci z epoxidu, jsou přímo k nakousnutí. U mě vyvolávají vzpomínku na návštěvu kina (v dávné době před multiplexy), kde jsem se šustivé otevírání sáčku od medvídků snažila tlumit v kabelce.

Medvídci, Zdroj: archiv Anny Steinerové

Medvídci. Zdroj: archiv Anny Steinerové

Smalt, knoflíky a pojistky

Smalt, Zdroj: archiv Anny Steinerové

Smalt. Zdroj: archiv Anny Steinerové

Smalt se stříbrem působí po předchozím třeštění tak trochu nudně. Za pozornost ale určitě stojí, stejně jako obyčejné plastové knoflíky různých velikostí našité na stříbrné prsteny nebo úchytky náušnic. Sada šperků nazvaná Pojistky předznamenává, co nás ve spojení stříbra a perspexu čeká. Náušnice a přívěšky na krk vyvedené v zářivé červené, žluté nebo růžové se budou dobře vyjímat k nenápadným jednobarevným šatům. Vyniknou tak nejen šperky, ale i zvolená umírněná elegance. Kdo má zálibu v čistých liniích geometrických tvarů narušených více či méně výraznými barvami, najde si svého oblíbence v kolekci Shopring. Oblé a nepravidelně pospojované tvary čekají na vyznavače stříbrné kolekce Organika.

Knoflíci, Zdroj: archiv Anny Steinerové

Knoflíci. Zdroj: archiv Anny Steinerové

Na závěr by to chtělo nějaký nevšední bonbónek a tím můžou být prsteny z kamene a magnetu s malým červeným nebo modrým kamínkem uprostřed. Někoho možná tahle malá ochutnávka vyprovokuje k nákupu, někdo zahájí pátrání po lepším, pro jiné bude jen inspirací pro vlastní výrobu šperků, ať tak či onak procházka tvorbou Anny Steinerové rozhodně nenechá nikoho chladným.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Anna Steinerová: Tak trochu jiné šperky