Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Anna Piaggi: Dáma za hranicemi módy

Redakce

Redakce

14. 5. 2010

Ve svých osmdesáti letech překvapuje čilostí. Je neodmyslitelnou součástí módy a byla stálicí prvních řad ještě dávno před tím, než svět poznal Karla Lagerfelda. Otevřela bránu do tohoto kluzkého světa mnohým začínajícím návrhářům a uskutečnila jejich sen. Tuto ženu musíte rozhodně poznat.

Anna Piaggi, Zdroj: style.com

Módy neznalý jedinec si při pohledu na Piaggi rozhodně pomyslí, že před ním stojí blázen, klaun nebo rovnou transvestita. Ano, je zvláštní a každé její zjevení mezi lidmi vyvolává spoustu rozporuplných poznámek, ale každý ví, že je to Anna, a následně jsou všechny pohledy upřené jen a jen na ni.

Nudné dětství ve znamení pravidel

Nikomu se nechce věřit, že se Anna narodila v roce 1931. Na svůj věk vypadá totiž velmi dobře a kdo ví, jestli to není právě její nejlepší přítelkyně jménem Móda, kdo ji dodnes drží nad vodou. Ve věku sedmi let ztratila otce a hlavním cílem matky bylo dobré vzdělání pro dceru.

Anna Piaggi, Zdroj: style.com

Přísná výchova matky a následně školy v ní probudí odpor k pravidlům a v letech 1950 až 1958 poznává svět. Živí se hlídáním dětí, mytím nádobí, následně překládá.  Ve věku třiceti let dostává práci módní redaktorky v časopise Arianna. Zde se seznamuje se svým budoucím mužem a géniem fotografie Alfem Castaldim. Po svatbě v New Yorku, kam se i natrvalo stěhují,  pokračují ve svém chaotickém a bohémském stylu života.

Newyorská bohéma v Londýně

Za svou múzu si oba zvolili hlavní město Velké Británie. Anna dokonce jednou prohlásila, že Londýn byl a zůstává její láskou na první pohled. Ten také navštěvují pravidelně a právě zde ustanovila Anna rekord v návštěvách butiků. Za celý víkend stihla nakouknout do osmdesáti sedmi obchodů, to vše kvůli své rubrice v časopise. Dále spolupracuje s avantgardním časopisem Vanity. Vrcholem její kariéry se stává tvorba pro italskou Vogue.

Zdroj:style.com

Zde zavádí již legendární rubriku Doppie Paggina, která se dá přeložit jako Dvojité Stránky. V těchto článcích zaznamenává své postřehy o módě, životním stylu, společnosti, ale třeba i o mouše, která ji cestou do práce obtěžovala. Pro svůj úspěch je jí dovoleno téměř cokoliv a časopis je ženami mnohdy kupován jen díky Annině dvojstraně. V roce 1969 si pořizuje svůj proslulý krvavě rudý psací stroj Olivetti Valentina, na kterém své příspěvky píše dodnes.

Lagerfeldovou múzou

V polovině sedmdesátých let v Paříži se poprvé setkává s Karlem Lagerfeldem, mladíkem, jehož múzou se okamžitě stává. Ten je Annou natolik okouzlen, že si vede kroniku jejích outfitů a článků. Z té se v osmdesátých letech stává kniha Karl Lagerfeld kreslí Annu Piaggi. Kromě Karla k jejím nejbližším přátelům patří John Galliano, Vivienne Westwood a Manolo Blahnik, který o ní rád tvrdí, že je módní na hraně reality.

Zdroj:style.com

Annina pravidla

Heslo, kterým se Anna řídí při výběru oblečení je: „Vše je o mixu“. Jen jí je dovoleno namíchat v jediném oděvu tvíd, kostkovaný vzor, leopardí leginy a zazdít to péřovým boa. Neodmyslitelným doplňkem jsou klobouky všech tvarů a barev. V roce 1982 pro ni modista Stephen Jones navrhl první klobouk a od té doby jí vyrábí každých šest týdnů nový.

Dalším poznávacím znamením jsou modré lokny vykukující zpod kloboučků a klaunský make-up. Piaggi je známá tím, že si nikdy na sebe nevezme jednu věc dvakrát. Je milovnicí retra a sbírá umělecké předměty. V roce 2006 proběhla v Londýně výstava Fashion-ology věnovaná jejímu stylu a životní dráze. Celkem se zde objevilo 2 865 šatů, 265 párů bot, 932 klobouků a mnoho jiných doplňků. To vše bylo vypůjčeno z Annina šatníku.

Dá se jen těžko předpokládat, zda se někdy znovu objeví podobná legenda. A nejsem si ani jistá, zda by ji naše doba zvládla. Je to živel, který se dá jen stěží zastavit. Dokud je ale naživu, je naší povinností naučit se od Anny nebát se být sami sebou a vyrazit ven v něčem dechberoucím.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Anna Piaggi: Dáma za hranicemi módy