Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Ankh-Morpork, Budapešť, Praha a ti další

Redakce

Redakce

11. 12. 2009

ankhVšechna města vesmíru v kterémkoliv čase byla, jsou a budou pouhými odrazy dvojměstí, vzniklého spojením pyšného Ankhu a kacířského Morporku. Ankh-Morpork, praotec všech měst, zažil ve své dlouhé a pestré historii mnoho pohrom a násilí, ale vždy se znovu pozvedl k nové slávě. – Barva kouzel

ankh

Ankh

Název Ankh-Morpork je složen ze dvou slov.

Ankh je znám také jako Nilský kříž. Byl často vyobrazován s bohyní Isis, patronkou života. Představuje jeden z hlavních symbolů Egypta a bývá považován za nositele síly a života. Často se o něm prameny zmiňují jako o klíč k egyptskému podsvětí.

Mor(e)pork je jiný název pro Kulíška kukaččího, neboli Sovku bubuk (angl. Southern Boobook, lat. Ninox novaeseelandiae), sovu žijící v Austrálii, na Novém Zélandu, Nové Guinei a dalších přilehlých ostrovech jižního Pacifiku. Město Ankh-Morpork má tuto sovu dokonce i v erbu.

boobook

Sovka bubuk

Pro Ankh-Morpork byly vzorem zejména města Budapešť, Praha a Londýn, což mezi fanoušky Zeměplochy platí jako obecně známý fakt. Méně známé je to, že Budapešť vznikla sloučením tří měst. Na jedné straně řeky Dunaj z Budína a Starého Budína (Buda) a na straně druhé z Pešti. Dunaj protéká městem od severu k jihu a rozděluje tak město na dvě části. Není tak těžké vidět spojitost mezi Budapeští a Ankh-Morporkem.

Z Prahy si Ankh-Morpork vzal tvar řeky Ankh, protékající městem. Stačí na mapách porovnat Ankh s Vltavou a hned zpozorujete očividnou podobu obou řek.

budapest

Mapka Budapešti

Ve filmu Mirrormask, který byl natočen podle scénáře britského spisovatele Neila Gaimana (Dobrá znamení, Sandman, Američtí bohové, Nikdykde) je záběr na město, které se nápadně podobá Ankh-Morporku. Protože jsou Pratchett a Gaiman přátelé, není vyloučené, že si Gaiman podobu zeměplošského města pro tento film vypůjčil.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ankh-Morpork, Budapešť, Praha a ti další