×
TOPZINE.cz

Láska a erotika podle Evy Hudečkové

Eva HudečkováNa anketní otázky týkající se květnového tématu tentokrát odpovídala herečka a spisovatelka Eva Hudečková (*1949, Praha). Vystudovala DAMU, ale v roce 1984 s herectvím skončila a vydala se na dráhu spisovatelskou. Debutovala roku 1992 knihou Bezhlavá kobyla.

Eva Hudečková Zdroj: eva-hudeckova.cz
Eva Hudečková Zdroj: eva-hudeckova.cz

Láska, erotika, literatura. Máte nějaký oblíbený milostný příběh?

Ano. Příběh věčné lásky. Nikoliv té mýtické, nenaplněné, stvrzené tragickou smrtí milenců. Mám na mysli lásku, která žije a usiluje o svou ryzí podobu, tříbí ji v nelehkých zkouškách. Lásku, která z vášně přerůstá v harmonii, zmoudří v kázni a dožívá se naplněného stáří.  Lásku, která zná svou cenu, nedává přednost rozcapenosti před odpovědností, neopouští partnera, ani děti, je projevem milosrdenství, spolehlivosti a cti. Taková láska mě dojímá a na takovou věřím, protože je krásou, smyslem i spásou světa.

Hudečková, Eva: Bezhlavá kobyla Zdroj: eva-hudeckova.cz
Hudečková, Eva: Bezhlavá kobyla Zdroj: eva-hudeckova.cz

Existuje středoevropský milostný příběh?

Pokud ano, souvisí s křesťanskou kulturou, se sebeurčením a společenskou hodnotou ženy.  V evropském písemnictví se v průběhu staletí objevovaly hrdinky z vyšších vrstev, vzdělané, oduševnělé, přinášející oběti nebo zhýčkané a bohapusté, které našly východisko z nudy v sebevraždě, nebo zamilované kurtizány, předčasně zesnulé, aby jejich láska přetrvala, nebo buřičky, které se odmítaly podřídit nadvládě mužů a bojovaly za svou důstojnost a nezávislost. Dvacáté století vneslo do literatury příběhy milenců, které odloučila a zahubila válka. Smutné je, že i v dobách míru lidé upírají lásce právo na život, vztahy skomírají na sobectví, zradě a zlobě. Současné milostné romány nepřejí zamilovaným, pojednávají o spíš o nevraživosti mezi ženami a muži, jako by vedli soukromou válku na území svých pobořených domovů.

Ilustrační foto Foto: Eva Marková
Ilustrační foto Foto: Eva Marková

Jsou láska a erotika spojité nádoby?

Jak pro koho a jak kdy.  Těžko dát tak tajemným a individuálním věcem nějaký mustr. Splynutí těl a duší je složitá chemie, neproniknutelná magie, kdo do toho vidí? Vždycky jenom ti dva, pokud ovšem nejsou láskou slepí.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..