Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Láska a erotika podle Evy Hudečkové

Redakce

Redakce

14. 5. 2010

Eva HudečkováNa anketní otázky týkající se květnového tématu tentokrát odpovídala herečka a spisovatelka Eva Hudečková (*1949, Praha). Vystudovala DAMU, ale v roce 1984 s herectvím skončila a vydala se na dráhu spisovatelskou. Debutovala roku 1992 knihou Bezhlavá kobyla.

Eva Hudečková Zdroj: eva-hudeckova.cz

Eva Hudečková Zdroj: eva-hudeckova.cz

Láska, erotika, literatura. Máte nějaký oblíbený milostný příběh?

Ano. Příběh věčné lásky. Nikoliv té mýtické, nenaplněné, stvrzené tragickou smrtí milenců. Mám na mysli lásku, která žije a usiluje o svou ryzí podobu, tříbí ji v nelehkých zkouškách. Lásku, která z vášně přerůstá v harmonii, zmoudří v kázni a dožívá se naplněného stáří.  Lásku, která zná svou cenu, nedává přednost rozcapenosti před odpovědností, neopouští partnera, ani děti, je projevem milosrdenství, spolehlivosti a cti. Taková láska mě dojímá a na takovou věřím, protože je krásou, smyslem i spásou světa.

Hudečková, Eva: Bezhlavá kobyla Zdroj: eva-hudeckova.cz

Hudečková, Eva: Bezhlavá kobyla Zdroj: eva-hudeckova.cz

Existuje středoevropský milostný příběh?

Pokud ano, souvisí s křesťanskou kulturou, se sebeurčením a společenskou hodnotou ženy.  V evropském písemnictví se v průběhu staletí objevovaly hrdinky z vyšších vrstev, vzdělané, oduševnělé, přinášející oběti nebo zhýčkané a bohapusté, které našly východisko z nudy v sebevraždě, nebo zamilované kurtizány, předčasně zesnulé, aby jejich láska přetrvala, nebo buřičky, které se odmítaly podřídit nadvládě mužů a bojovaly za svou důstojnost a nezávislost. Dvacáté století vneslo do literatury příběhy milenců, které odloučila a zahubila válka. Smutné je, že i v dobách míru lidé upírají lásce právo na život, vztahy skomírají na sobectví, zradě a zlobě. Současné milostné romány nepřejí zamilovaným, pojednávají o spíš o nevraživosti mezi ženami a muži, jako by vedli soukromou válku na území svých pobořených domovů.

Ilustrační foto Foto: Eva Marková

Ilustrační foto Foto: Eva Marková

Jsou láska a erotika spojité nádoby?

Jak pro koho a jak kdy.  Těžko dát tak tajemným a individuálním věcem nějaký mustr. Splynutí těl a duší je složitá chemie, neproniknutelná magie, kdo do toho vidí? Vždycky jenom ti dva, pokud ovšem nejsou láskou slepí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Láska a erotika podle Evy Hudečkové