Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Animefest 2010 klepe na dveře

Jan Nohovec

Jan Nohovec

6. 5. 2010

Na počátku května (7. – 9.) se v Brně chystá sedmý ročník festivaly japonské kultury a hlavně anime a mangy, Animefest 2010. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program sestavený jak pro otaku, tak pro dosud neovlivněné oběti.

Obrázek k celoconové hře Anime Zoo Zdroj: archiv organizátorů

Animefest je pořádán už do roku 2004, kdy akce vznikla jako první oficiální setkání fanoušků anime a mangy. Dorazilo tehdy kolem dvou stovek lidí, což organizátory vybičovalo k mnohem větší aktivitě. Plody jejich práce můžeme vidět v současnosti – loňský ročník navštívilo přes 1200 lidí a letos se čeká ještě větší číslo.

Program na druhý květnový víkend začíná už v pátek večer představením nejzajímavějších počinů japonské animované kinematografie loňského roku v sále B. Bakaly. Rodinný film Summer Wars režiséra Mamoru Hosody získal několik ocenění včetně ceny Japonské filmové akademie za nejlepší animovaný film roku 2009. Hororový sci-fi snímek King of Thorn je zase žhavou novinkou, která zatím kraluje pouze evropským festivalům, zatímco doma se představí až tento měsíc.

Druhým nejvýznamnějším bodem programu se stane návštěva Júdži Nunokawy (Yuji Nunokawa), prezidenta Studia Pierrot. To vzniklo v roce 1979 a od té doby si získalo za pomoci svých titulů velkou popularitu. Z poslední doby můžeme jmenovat hlavně velmi oblíbená, masově rozšířená anime Naruto a Bleach. Host se rozpovídá o pozadí výroby anime, po přednášce bude následovat beseda s diváky.

Během tří dnů nabídne Animefest různorodý program hned v několika brněnských prostorách. Dojde na českou premiéru Eureky 7, Prvního oddílu, nebo Času večerního (Time of Eve). Evropských premiér se dočkají snímky z trilogie Ráj na východě (Eden of the East) a filmy Tales of Vesperia a Selhání. Paralelně se bude přednášet o množství témat spojených s fenoménem anime nebo s počítačovými i deskovými hrami. Během akce představí své plány česká manga nakladatelství Talpress a Zoner Press, dorazí i zástupci od firmy Hanami z Polska, která chce vbrzku vstoupit na český trh. Dojde i na Cosplay, jehož vítěz pojede na prestižní EuroCosplay jako zástupce ČR. Podrobnější informace o pragramu najdete na stránkách akce animefest.cz .

Animefest se koná od 7. do 9. května 2010 v prostorách kina Scala, sálu B. Bakaly a hotelu Continental v Brně, pod záštitou sdružení Brněnští otaku a japonského velvyslanectví v ČR.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Animefest 2010 klepe na dveře