Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Angelina Jolie podstoupila odstranění prsů. Kvůli snížení rizika rakoviny

Petr Bělecký

Petr Bělecký

14. 5. 2013

Americká herečka Angelina Jolie, manželka Brada Pitta, známá také pro svou roli Lary Croft, podstoupila v minulých měsících mastektomii, tedy odstranění prsů.

Angelina Jolie ve filmu Gia. Zdroj: distributor filmu

Angelina Jolie ve filmu Gia. Zdroj: distributor filmu

Angelina Jolie, která svým bujarým dekoltem ohromovala ve snímcích Lara Croft: Tomb Rider nebo v biografickém snímku Gia, podstoupila v minulých měsících preventivní odstranění prsů, aby tak předešla riziku vzniku rakoviny.

„Doktoři odhadli, že u mě existuje 87 % riziko ke vzniku rakoviny prsu a 50 % riziko ke vzniku rakoviny vaječníků. Když jsem zjistila, že to riziko je opravdu reálné, rozhodla jsem se jej minimalizovat, jak to jen šlo,“ přiznala svůj záměr herečka.

Angelina Jolie dala tedy na radu lékařů a podstoupila z preventivních důvodů oboustrannou mastektomii, tedy odstranění prsů. „Zvolila jsem nejprve odstranění prsů, protože u nich bylo riziko větší a operace komplexnější.“

Angelina Jolie ve filmu Beowulf. Zdroj: distributor filmu

Angelina Jolie ve filmu Beowulf. Zdroj: distributor filmu

Angelina Jolie věří, že zveřejněním svého příběhu prolomí ledy a ženy se začnou více zajímat o své zdraví. „Rakovina je stále aktuální problém. Jenže v současnosti je možné pouhými krevními testy zjistit, jestli je naše tělo náchylné k rakovině prsu či vaječníků, a tyto testy nám navíc dávají možnost začít problém včas řešit.“

Předoperační procedury začaly 2. února a o jedenáct týdnů později bylo odstranění i následná implantace dokončena. I během této lhůty Angelina Jolie pokračovala v natáčení. „Moje rozhodnutí pro mastektomii nebylo rozhodně snadné, ale jsem ráda, že jsem jej učinila.“  Proběhnuvší odstranění prsů snížilo riziko onemocnění rakovinou z 87 % na 5 %.

„Život nás zkouší mnoho způsoby. Jsou však momenty, kterých se nemusíme děsit, a to ty, nad kterými máme možnost převzít kontrolu,“ dodala herečka na závěr.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Angelina Jolie podstoupila odstranění prsů. Kvůli snížení rizika rakoviny