Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Aneta Langerová si v připravovaném filmu zahraje ruskou básnířku v gulagu

Redakce

Redakce

21. 2. 2013

Aneta Langerová - legální foto!Aneta Langerová a Anna Barkova. Mají tyto dvě osobnosti něco společného? Donedávna nikoli. První česká Superstar ve snímku režisérky Marty Novákové 8 hlav šílenství ztvární roli umělkyně, jejíž životní dráha skončila v trestaneckých táborech za Stalinovy krutovlády.

Aneta Langerová už si zahrála ve filmu Největší přání. Zdroj: Zdeněk Polák, Aerofilms

Aneta Langerová už si zahrála ve filmu Největší přání. Zdroj: Zdeněk Polák, Aerofilms

Anna Barkova (1901-1976) – umělkyně, básnířka, žena se slibnou kariérou. V lágrech sovětského gulagu strávila 22 let. Podle režisérky Marty Novákové má být 8 hlav šílenství „průřezem nešťastným dvacátým stoletím v nešťastné zemi, nazíraný citlivým a vnímavým zrakem básníka“.

Samotná Aneta prozradila, že na své hrdince obdivuje „bohatý vnitřní svět, díky kterému přežila všechny hrůzy doby“.
„Nejdřív mě režisérka požádala, abych nazpívala píseň z lágru. V ruštině, ač neumím rusky ani slovo. Ale lákalo mě to. A sotva jsem to slíbila, protože se mi líbily scénář i píseň, dostala režisérka další nápad: že mě do filmu i obsadí,“ říká zpěvačka, jejíž nové album už na sebe nenechá dlouho čekat.

Inspiraci čerpala Nováková přímo v Rusku

Zprvu se zpěvačce do role nechtělo, avšak po delším přemlouvání nabídku přijala a teď se prý pouze modlí, aby režisérce nic nepokazila. „Jestli umí hrát, mě vlastně vůbec nezajímalo. Důležitější pro mě bylo, jak vnímá postavu, jak na ni reaguje,“ zmiňuje režisérka.

Kvůli projektu, na kterém Nováková pracuje pět let, musela několikrát zavítat do Ruska, do sibiřských gulagů. Vydávat se po stopách hrdinky, být v centru dění a vidět věci jinýma očima jistě přineslo ovoce.

8 hlav šílenství, připravovaný film, který je vnímán samotnou režisérkou jako „věčný zápas umělce s vnějšími okolnostmi, ale také s vlastními běsy a touhami“, přijde do kin na přelomu jara a léta 2014.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Aneta Langerová si v připravovaném filmu zahraje ruskou básnířku v gulagu