Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Androgynekologie jako nová věda? Díla studentek se představují na VŠUP

Redakce

Redakce

1. 5. 2012

Co je vlastně Androgynekologie? Odpověď nabízí výstava, která aktuálně probíhá v prostorách galerie Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Hlavním tématem vystavovaných děl je ženský a mužský model  a jeho chápání v umělecké tvorbě.

OBR: Akt v umění

Syn člověka Reného Magritta zde figuruje jako dcera. Zdroj: vsup.cz

Koncept výstavy vychází ze dvou hlavních cyklů zaměřujících se na práci s modelkou a práci s modelem. Pro ztvárnění člověka byla až do 18. století charakteristická převaha v zobrazování mužských aktů. Nové pojetí se projevuje v 19. století, kdy se do popředí dostává ženské tělo.

Kurátorkou výstavy je vedoucí Ateliéru tělového designu FAVU v Brně Lenka Klodová, která se do povědomí zapsala svou neotřelou prací návrhu pornočasopisu pro ženy. Výstava představuje nový přístup, kde model již není chápán pouze ve své viditelné podstatě, ale je bráno v úvahu i jeho sociální zázemí.

OBR:Odlévání díla k výstavě Androgynekologie

Interakce mezi autorkou a modelem Zdroj: vsup.cz

Novátorský přístup nečlení výzkum člověka na základě jiného užšího měřítka. Androgynekologie integruje zkoumání těla i duše jako celku. Podle kurátorky by se mohla prosadit jako nový vědní obor. Člověk je zkoumán člověkem komplexně ze všech úhlů.

Při zpracování úkolů sehrál roli fakt, že autorky jsou ženy. Při práci s modelkami se do nich mohly autorky vcítit ze své ženské perspektivy, u mužského modelu pak zapracovala samotná konfrontace s mužským elementem, kde v první chvíli proběhla ze strany autorek podle kurátorky obranná reakce.

Podívejte se na televizní kurz kresby podle modelu

Instalaci, která zachycuje obvody, objem těla a množství vody v těle modelu, akt v umění či  tzv. Art Sperm Bank, televizní kurz kresby podle modelu, na to vše se můžete těšit. Proniknout do tématu a více pochopit, o čem výstava je, můžete 3. května od 16 hodin, kdy vás výstavou provede sama kurátorka.

Práce studentek Ateliéru tělového designu budou k vidění zdarma v galerii VŠUP až do 5. května.

Androgynekologie
Galerie VŠUP

6. 3. – 5. 5. 2012
Kurátor: Lenka Klodová
Otevírací doba: po-so 11-18 hod
Vstupné: zdarma

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Androgynekologie jako nová věda? Díla studentek se představují na VŠUP