Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fotky: Hudební ceny Anděl 2009. Tereza Pergnerová si potykala s Müllerem

Redakce

Redakce

18. 4. 2010

tomas-klus-andel-2009Předávání prestižních cen Akademie populární hudby Anděl 2009 se konalo v sobotu 17. dubna od osmi hodin večer v pražské Incheba Aréně. Večer byl mimo jiné moderátorským comebackem pro Terezu Pergnerovou, která se na obrazovce objevila po více než dvouleté pauze.

Kapela Nightwork s písní Slunce v duši, Zdroj: Radek Adámek, Topzine.cz

Kapela Nightwork s písní Slunce v duši, Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Slavnostní ceremoniál započal symbolickou minutou ticha za oběti nedávného leteckého neštěstí u polského Smolenska. Teprve po ní odstartoval plánovaný program, v němž se blýskla především kapela Charlie Straight, která proměnila hned tři nominace.

Úvodním hudebním vystoupením byla píseň Slunce v duši v podání kapely Nightwork. Vzápětí po ní se diváci, ve složení mimo jiné z akademiků, seznámili s nominacemi pro kategorii Zpěvák roku.

Tomáš Klus navěky ve vesmíru s Marií

Živě vystoupili dva nominovaní, a to Petr Kolář a Tomáš Klus. Třetím nominovaným byl Jaromír Nohavica, zazněl pouze fragment jeho písně Mám jizvu na rtu.

Za bouřlivých ovací přišla na jeviště zpěvačka Anna K., aby předala sošku vítězi, jímž se stal Tomáš Klus, který v rozhovoru pro Topzine.cz prozradil, že Anděla si vystaví na lednici, aby byl vysoko a mohl létat. „Ocenění jsem nečekal, musím rozlišit to, jestli člověk něco očekává, nebo jestli sní, a moje očekávání bylo z té říše snů,“ uvedl ke svému vítězství.

Kapela Charlie Straight si odnesla hned tři sošky. Zdroj: Radek Adámek, topzine.cz

Kapela Charlie Straight si odnesla hned tři sošky, Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Vyhlášení Objevu roku se obešlo bez živých vystoupení. Cenu, která připadla kapele Charlie Straight, předal člen slovenské skupiny Elán Vašo Patejdl. Ten zabroukal Tereze Pergnerové do ucha ak nie si moja, protože podle moderátorky jí to nikdo nedokázal tak pěkně říct.

Tereza Pergnerová jako moderátorská špička? Spíš lepší průměr

I přes pár světlých momentů byl projev Terezy Pergnerové poněkud afektovaný. Zdálo se, že se moderátorka nedokáže rozhodnout, zda bude večerem provázet coby elegantní dáma, nebo coby někdejší hvězda teenagerského hudebního pořadu Eso. Přehnaná gesta, zdánlivě ležérní způsob mluvy a snaha o vtip společně tvořily dojem rozpačitosti. Rozhodně se však nedá mluvit o moderátorské špičce, jak ji některá média nazvala.

Po reklamní přestávce došlo k vyhlašování vítěze v kategorii Skladba roku, v rámci kterého živě vystoupili všichni tři nominovaní, tedy Aneta Langerová, Xindl X a kapela Mandrage.

Při vystoupení Mandrage, která zahrála svůj hit Hledá se žena, museli mít diváci dojem, že si jejich kytarista odpojil kabel, jelikož exhibice, kterou předváděl, naprosto neodpovídala rytmu skladby a působila spíše jako kdyby hrál grunge ve stylu Nirvany.

Cenu za skladbu V Bezvětří si nakonec z rukou pianisty a skladatele Petra Maláska převzala nejen zpěvačka Aneta Langerová, ale i producent jejího posledního alba Martin Ledvina. Za autora textu Filipa Horáčka, který se večera nemohl zúčastnit, ji pak vzala jeho žena Kristina.

Malá show, taky show

Cenu v kategorii Videoklip roku nepředal Filip Renč, jak bylo původně plánováno, jelikož byl jemně řečeno indisponován, za což určitě mohla náhlá slabost a s alkoholem to dozajista nemělo co dočinění. Jsme jenom lidé, že. Zastoupil ho houslista Pavel Šporcl, který na otázku, který videoklip se mu nejvíc líbí, po dlouhém přemýšlení odvětil: „Viděl jsem jich hodně, ten můj se mi například dost líbí.“

Vít Haratek, režisér vítězného videoklipu formace Charlie Straight, byl toho večera prvním a posledním oživením v sále, vtipkoval o tom, že Andy Warhol a Jiří Trnka jsou fakt hustý týpci a vlastenecky podotknul, že je paráda vidět na festivalu animovaných filmů vedle Disneyho českou loutkovou tvorbu.

Leoš Mareš zjevně miluje slova. Nejen tři

Po další reklamní pauze (ale je třeba říct, že celkem byly jen tři, to v případě televize Nova už něco znamená) se na pódium dostavil Leoš Mareš, aby předal cenu za Album roku. Tereza Pergnerová ho poučila, že umění je i mlčet, čímž přerušila jeho exhibici u pultu.

Vystoupil Miro Žbirka s písní Strom z nominovaného alba Empatia, v komorním provedení Tonyi Graves a pianisty Ondřeje Brouska zazněla skladba z desky Twilight of Jesters a také singl Your House kapely Charlie Straight. Ta si odnesla svou třetí vítěznou sošku.

Neakademickou cenu za nejprodávanější desku převzal z rukou Lenky Filipové (což je podle Terezy Pergnerové především kytaristka a až potom zpěvačka) Jaromír Nohavica za živé album V Lucerně. „Mám radost, že mě lidé poslouchají, zpívají mé písničky, chodí na moje koncerty, publikum je ta nejdemokratičtější porota,“ dodal k tomu.

Druhou nenominovanou kategorii Síň slávy uvedl společně s opět převlečenou Terezou Pergnerovou organizátor Andělů Lešek Wronka. Novou členkou Síně slávy se stala Marie Rottrová, kterou publikum uvítalo potleskem vestoje. „Jsem hrozně dojatá, ale jsem tvrdej člověk a nebrečím,“ prohlásila Rottrová.

Cenu pro závěrečnou kategorii Zpěvačka roku přišel předat generální ředitel televize Nova Petr Dvořák, který si s Terezou Pergnerovou popovídal o své kapele Brumla Boys a zanotoval pár slov ze skladby Špitál u sv. Jakuba, což překvapilo všechny přítomné, rozhodně však ne tak, jako Ewu Farnou její vítězství. Pro sošku si doslova doběhla a zářila štěstím na všechny strany.

„Zklamání z toho, že nejsem zpěvačkou roku, necítím. Já myslím, že Ewa je člověk, ve kterém je strašně moc skryto a že to bude pěkná bomba, až to vypustí,“ okomentovala úspěch své kolegyně Aneta Langerová, která ve svém vystoupení, stejně jako Tomáš Klus, vyzvala diváky, aby vyměnili politiky.

„A já jdu domů,“ rozloučila se po děkovačce Ewy Farné Tereza Pergnerová. Na rozloučenou všem přítomným zahrála kapela Die Happy v čele s Martou Jandovou.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_praha_hudba_ceny-andel-2009_17-4-2010/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotky: Hudební ceny Anděl 2009. Tereza Pergnerová si potykala s Müllerem