Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Anathema mezi zničující depresí a procítěnou melancholií… Prahu čeká vzácná britská návštěva

Jaroslav Pustina

Jaroslav Pustina

12. 11. 2010

!VSTUPENKY!Britští melancholicky rockoví mágové dorazí 23. listopadu 2010 do music klubu Exit Chmelnice na pražském Žižkově. Kapela působící letos již dvacátým rokem na hudební scéně si stále drží punc jedinečného rockového zážitku. Milovníci Radiohead či Coldplay by si neměli nechat jejich vystoupení ujít.

Artwork skupiny Anathema k albu A Natural Disaster, Zdroj: anathema.ws

Anathema (v překladu církevní klatba) byla založena v roce 1990 jako doom metalová skupina ještě pod názvem Pagan Angel. Jejich první demo An Iliad of Woes jim umožnilo zahrát si ten samý rok s takovými hvězdami, jako jsou Bolt Thrower či Paradise Lost.

Na jaře roku 1991 se přejmenovali na Anathema a natočili své druhé demo All Faith Is Lost, díky kterému si jich všiml label Peaceville Records, kde natočili následně EP The Crastfallen a vyrazili na tour s Cannibal Corpse.

Vstupenky na koncert skupiny Anathema, který proběhne 23. listopadu v žižkovském klubu Exit Chmelnice, můžete za 540 korun koupit on-line zde.

Debut a personální krize

Debutové LP s názvem Serenades je dostalo i do MTV. V roce 1995 odešel zpěvák Darren White a založil kapelu The Blood Divine. Než aby sháněli nového zpěváka, rozhodli se, že se otěží mikrofonu chopí kytarista Vincent Cavanagh. Vydání Eternity v následujícím roce přineslo zásadní obrat v tvorbě. Kde předtím byly srdcervoucí growlové skřeky přišly ke slovu čisté vokály a celkový obraz kapely se začal posouvat od extrémního doom metalu k umírněnému melancholickému rocku, což jenom stvrdilo další album Judgement, se kterým vyrazili na evropské turné.

Artwork skupiny Anathema, Zdroj: anathema.ws

V létě roku 1997 odešel bubeník John Douglas a byl nahrazen Shaunem Taylor-Steelsem, kterému Anathema otevřela cestu k postu bubeníka u zakladatele žánru My Dying Bride. A jak je známo, jen co započne personální kolotoč, nelze z něj vystoupit. Během roku 1998 odešel basák Duncan Patterson a byl nahrazen Davem PybusemDreambreed. Vydatná posila přišla v podobě Martina Powella, který měl za sebou angažmá u My Dying Bride na postu klavíristy a houslisty. Nakonec se ještě vrátil bubeník John Douglas.

Přichází vrchol a s ním Alternativa a Dobrý den k odchodu

I přes nebo možná právě pro tento maratón změn vydala Anathema v ten samý rok své zřejmě nejlepší album Alternative 4. Kombinace sklíčenosti, naléhavosti a pomíjivosti ve světě, jehož smysl je v tom nejlepším případě pouze skrytý, spolu s dozvuky metalových let v tracku Empty se dočkala velmi vřelého přijetí od kritiky.

V ozvěne obměn si Martin Powell vyměnil místo s klávesákem Cradle of Filth Lesem Smithem. Nové album Judgement již ze sebe setřáslo dozvuky doomu a vrhlo se do průzračných vod experimentální rocku za svými vzory Pink Floyd či Radiohead.

Krátce před vydáním alba A Fine Day To Exit v roce 2001 odešel Dave Pybus a byl nahrazen basistou Jamie Cavanaghem. V roce 2003 vyšlo skvělé album A Natural Disaster, kde kapela již zcela vykrystalizovala do progresivní alternativy. Jedinou vzdálenou vzpomínkou na stará doomová léta je zde song Pulled Under at 2000 Metres a Second, jinak se album nese v oblacích lehké procítěné melancholie skvěle vyjádřené například v písni Violence.

Přírodní pohroma vzala domov

Po úspěšné tour s finskými HIM na jaře roku 2006 ale přišla katastrofa. Jejich label Music for Nations byl odkoupen gigantem Sony BMG a kapela se ocitla bez domova. Hledajíc nového vydavatele se krátkodobě uchýlila k do it yourself a vydávala své nové písně přes web na svých stránkách, kde měli fanoušci možnost přispět na další fungování skupiny. Takhle vyšel například song Everything. I přes bezdomovectví Anathema stále cestovala po Evropě a živě hrála.

Všechny problémy s hledáním nového domova vyústily v několikerý přesun data vydání nového alba. Stejně tak se k velké nelibosti fanoušků neustále měnily informace o jménu alba a tracklistu. Kapela balancovala na hranici přežití, ale nakonec se jí podařilo usídlit se pod labelem kscope, kde konečně letos vydala své nové plnohodnotné album We’re Here Because We’re Here opět skvěle přijaté kritikou. Nejen písně z této novinky si budou čeští fanoušci poslechnout naživo 23. listopadu 2010 od 19:00 v klubu Exit Chmelnice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Anathema mezi zničující depresí a procítěnou melancholií… Prahu čeká vzácná britská návštěva