Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Amsterdam: město barev, vůní a svůdného hříchu

Redakce

Redakce

11. 6. 2009

Do Amstru se jezdí především za kvalitní trávou, velmi tolerantní společností, malebnou architekturou a prostitutkami. Do hlavního města Nizozemí se vydala i redaktorka Andrea Brůhová a fotograf Tomáš Bourek.

Věřte mi, že tuto holandskou metropoli, kterou protéká řeka Amstel, si rozhodně s jiným městem nespletete, a to i přesto, že nemá žádný výrazný symbol jako třeba Paříž nebo Řím. Ale samozřejmě má toto kosmopolitní město svá specifika. Najdete zde například 160 vodních kanálů (tzv. grachtů), přes které se klene až 1 200 zvedacích mostů. Možná vás zaskočí všudypřítomná rovina, ale také velká stísněnost centra. Město obývá zhruba 750 000 lidí (z velké části přistěhovalci), na zajímavá místa se dostanete pěšky během jednoho dne. Přímo v centru najdete několik parků plné zeleně, kde si můžete odpočinout, ale nenajdete v něm sídlo vlády, parlamentu ani královské rodiny, protože ti nesídlí v hlavním městě Nizozemského království, ale v Den Haagu.

Amsterdam je také místo setkávání světových kultur a tradic. Na tržištích vedle sebe stojí stánky s květinami, sýry, rybami, salámy, ale také exotickými potravinami, se kterými jste se nikdy nesetkali. Poobědvat můžete v čínské, indické, asyrské, javánské nebo tibetské restauraci. A právě v restauracích je Amsterdam velice kreativní. Můžete si pochutnat jak na tradiční kuchyni, tak v lívancově, či v podniku Le Garage, kde sídlí Joop Braakhekke, nejpopulárnější kuchař nizozemské televize. Ale pokud patříte k milovníkům česneku, určitě nevynechejte návštěvu Garlic Queen. Nejen hlavní jídla, ale i zmrzlina je ochucená česnekem. Ve spodní části účtenky máte dokonce napsané: Promiňte, jedl jsem v Garlic Queen. To, kvůli typickému aroma česneku.

Mezi typická holandská jídla patří například sýr gouda, nebo mořské plody a velmi hustá hrachová polévka s opečenou slaninou a chlebem. Co se týče alkoholu, Holanďané si potrpí na pivo. Ve zdejších hospodách, zvaných kroegen, dostanete třeba sladový Leeuw nebo tmavý Koninck,  kvasnicová piva Hoegharden, Dentergems a lehká tmavá a trapistická piva, například Leffe.

Největší podíl v dopravě zde tvoří cyklisti. Kola jsou zkrátka všude, kam se podíváte. Amsterdam počítá i s turisty, pro které jsou kola k dispozici v půjčovnách. Klasické pronajaté kolo připomíná nejvíc asi bicykl Emílie Vašáryové v Postřižinách. Sedí se na něm úplně vzpřímeně, většinou nemá žádné převody, a pokud ano, tak jen tři až čtyři a bývá dost těžké. Holanďané jezdí o dost pomaleji, než byste čekali. Z našeho pohledu by většina místních kol patřila do šrotu. Ale obyvatelům Amsterdamu to ani přinejmenším nevadí a jezdí na nich ostošest. V Amstru si zkrátka nikdy nemůžete být jisti, zda se na vás z kterékoliv strany nevyřítí někdo na kole.

Foto:Tomáš Bourek

Foto:Tomáš Bourek

Ti, kteří kolům moc nefandí, se nemusí děsit. Městská hromadná doprava tu funguje. Metro, autobusy i tramvaje, to vše tu potkáte, ale systém je zapeklitý a hodně cizinců s ním má ze začátku problém. Amsterdam má totiž zvláštní systém označování jízdenek. Každý je u nás zvyklí koupit jízdenku a cvaknout, to amsterdamské jízdné je poněkud složitější. Musíte si koupit tzv. strippenkart, jízdenky se označí buď vložením do speciálního strojku, nebo je orazítkuje řidič. Počet projetých zón musí odpovídat počtu označených proužků, zvýšenému o jeden. Dokonce v tramvaji má budku tramvajbába, které řeknete, kam chcete jet a ona vám označí příslušný počet políček. No ze začátku naší návštěvy v Amsterdamu jsme vůbec nechápali, co se po nás chce, ale během pár dní se to poddalo. Jestliže toto vše zvládnete, je vaše doprava po městě bezstarostná.

Jak bylo již několikrát zmíněno, Amsterdam je město na vodě, proto velmi oblíbeným prostředkem jsou lodě, loďky a lodičky. Několik společností dělá přímo z centra vyhlídkové plavby, které vřele doporučuji. Jednak se naskytne možnost vidět město z jiného pohledu, ale i příležitost prohlédnout si krásné hausbóty, které podtrhují romantickou atmosféru města.

Amsterdam skýtá mnoho památek a turistických lákadel. Náměstí Dam je nejpůvodnějším místem Amsterdamu, bylo zde vystavěno již kolem roku 1 275. Na tomto náměstí se nachází Královský palác, ale i Nový kostel, kde se korunovali nizozemští králové i královny. Zde najdeme i známé muzeum voskových figurín Madam Tussaud a muzeum děsivé historie Dungeon. Dalšími lákadly jsou muzeum sexu, či Vincenta Van Gogha nebo muzeum hausbótů. Celkově se v Amsterdamu nachází přes 50 různých muzeí. Mezi významná místa patří i Amsterdam Arena, která leží v obchodní zóně. Byla postavena k příležitosti konání Mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2 000. Do hlediště se vejde přes 45 000 diváků. Má zasouvací střechu a přímo pod arénou vede dálnice. Je domovským stánkem místního legendárního klubu Ajax Amsterdam.

Pro milovníky fauny a flory nabízí Amstedam Artis Zoo. Tento komplex zahrnuje zoologickou zahradu, zoologické a geologické muzeum i planetárium a akvárium Artis. Nejstarší zoologická zahrada v Nizozemí, byla založena v roce 1 838. Návštěvníci si mohou užívat atmosféru zahrad z 19. století, majestátní stromy, fascinující sochy a historické budovy. Na rozloze 14 hektarů žije okolo 700 druhů zvířat.

Jednou z největších zajímavostí a lákadel celého Holandska je legalizace lehkých drog. Má to ale svá omezení, která se musí respektovat. Kouřit a užívat lehké drogy můžete jen v Coffee shopech nebo v soukromí. Po celém měste můžete najít nepřeberné množství Coffee shopů různých motivů, například Doors, Bulldog a Rasta baby. Je možné si zakoupit malé množství marihuany či hašiše, maximálně 5 gramů. Ceny jsou opravdu různorodé, ale v průměru se pohybuje kolem 10 € za gram dobré marihuany. Pro nekuřáky jsou různé pochutiny jako lízátka nebo koláčky z marihuany.

Alkoholické nápoje s obsahem alkoholu pod 15% se smí prodávat už od 16 let a tvrdší alkohol od 18 let. Řídit kolo, motocykl či auto opilí nesmíte, ovšem toleruje se 0.5 promile. Samozřejmě nemohu zapomenout zmínit další magnet pro turisty. A tím je prostituce. Nejen, že v Holandsku je toto nejstarší řemeslo legální, ale prostitutky musí odvádět daně a své sexuální pomůcky si z nich mohou odepisovat! Přímo v historické části města se nachází legendární Red Light District, kam po setmění chodí davy zvědavých turistů, aby si prohlédly polonahé dívky ve výlohách, které se snaží zaujmout potencionálního zákazníka. Ženy v De Wallen zaměstnávají samy sebe a pronajímají si pokojíčky od majitelů za 100 až 150 € na dobu 8 hodin. Kondomy se vyžadují u pohlavního styku, u orálního sexu je prostitutky obvykle nevyžadují. Okolo 20 minut sexu vyjde na 50€. Ale pozor, podle výzkumu je 7% holandských prostitutek nakaženo HIV.

Amsterdamem a Holandskem všeobecně jsem byla naprosto okouzlena. Do této země jsem nejela s velkým očekáváním. Bylo to místo, které mě nějak více nepřitahovalo a já ho chtěla pouze okusit, abych ho mohla porovnat s jinými zeměmi a městy. Odjížděla jsem s obrovským zážitkem. Amsterdam je jedno z nejkrásnějších míst, které jsem kdy navštívila. Je diametrálně odlišné oproti jiným evropským městům. Zkrátka Amsterdam se musí zažít. Krásné fasády domů, prodavači tulipánů, pouliční hudebníci a davy lidí, to je jedním slovem Amsterdam.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Amsterdam: město barev, vůní a svůdného hříchu