Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Amparo Sánchez: Manu Chao v sukních

Redakce

Redakce

22. 6. 2010

amparo_sanchez!Speciál!Španělská diva Amparo Sánchez, přezdívaná ženská Manu Chao, se narodila roku 1970 v Granadě v Andalusii. Svou pěveckou kariéru započala brzy, již v šestnácti letech zpívala s kapelou Correcaminos písně Janis Joplin, Arethy Franklin a Billie Holiday.

Amparo Sánchez. Zdroj: blogs.clarin.com

Amparo Sánchez, Zdroj: blogs.clarin.com

Na počátku devadesátých let založila skupinu Amparo & the Gang. Roku 1996 potom kapelu Amparanoia, se kterou odehrála přes tisíc koncertů a natočila sedm alb. Velký vliv na tvorbu kapely měl Manu Chao, který zpěvačku zasvětil do světa rozmanitých vrstev latinskoamerické hudby a naučil ji míchat všemožné žánry dohromady. Kromě inspirace latinskoamerickými rytmy, kubánskou hudbou či reggae přiznává Amparo vliv například již zmiňované Janis Joplin nebo slavné šansoniérky Edith Piaf.

Zlom přišel v roce 2006, kdy měla Amparanoia vystupovat na prestižním jazzovém festivalu v Montrealu. Většina kapely zmeškala letadlo do Kanady, a tak nakonec vystupovala Amparo sama, jen s kontrabasistou a bubeníkem. Tento zážitek, spolu s dlouhodobějším zpěvaččiným přáním vyzkoušet jemnější a intimnější hudbu, měl za následek rozpad kapely v roce 2008 a zároveň začátek Ampařiny sólové dráhy.

Nové album nese název Tucson-Habana a Amparo na něm spolupracovala se členy kultovního bandu Calexico Joey Burns a s Johnem Convertinem. Název alba napovídá mnohé o jeho obsahu, neboť reflektuje místa, kde se nahrávalo; pouště Arizony či roztančenou Havanu.

Nové album Amparo Sánchez. Zdroj: i161.photobucket.com

Nové album Amparo Sánchez. Zdroj: i161.photobucket.com

Pokud vás Amparo zaujala a chcete si ji poslechnout, máte příležitost tak učinit v pátek 25. června, kdy na Střeleckém ostrově zahájí svým vystoupením festival United Islands a zároveň představí zmiňované nové album. Více o akci zjistíte zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Amparo Sánchez: Manu Chao v sukních