Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Americký umělec si vyzdobil byt pingpongovými míčky. Dostanou se i do ulic?

Redakce

Redakce

3. 2. 2012

FOTO: Do tohoto bytu se vstupuje po žebříkuOriginálně pojatý interiér brooklynského bytu, který je součástí architektonické kanceláře Snarkitecture, je přístupný z koupelny pro zaměstnance po krátkém žebříku. Jedná se totiž o dočasné útočiště jednoho z členů kanceláře, Daniela Arshama.

FOTO: Box box project, byt plný pingpongových míčků

Do tohoto bytu se vstupuje po žebříku, Zdroj: snarchitecture.com

„Box box Project“, drobný příbytek o výměře 90 m2, slouží pouze k přenocování a převlékání. O tom svědčí jednoduché, minimalistické vybavení, sestávající z vestavěné skříně, postele, několika poliček a zmíněného žebříku. Neobvyklé vyzdobení bytu celkem 25.000 pingpongovými míčky trvalo dva měsíce. Stěna tónovaná odstíny šedí působí jako rozpixelovaná obrazovka počítače. S „trojrozměrnou tapetou“ ladí i bílý nábytek a černobílé bytové textilie. Nutno dodat, že pingpongové míčky musely být z bezpečnostních důvodů opatřeny speciálním nehořlavým nátěrem.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/snarkitecture-box-box-project/]

Materiál je Danielu Arshamovi důvěrně známý, tvořil z něj již dříve. Samostatně jej použil například v projektu „Pixel Clouds“ (Mračna bodů), založeném na rozpixelovaných fotografiích skutečných mraků. Zachycenou barevnost přenášel umělec na jednotlivě malované míčky a ty poslepoval do shluků. Zavěšení v místnosti podtrhuje vzdušnost objektů. Těchto mraků vznikla celá řada, některé jsou i z míčků větších velikostí, čímž narůstají i rozměry objektů. „Jeden z mraků je větší než můj atelier v Greenpointu.“ přiznává Arsham.

FOTO: Umělec a jeho dílo

Daniel Arsham se narodil v Clevelandu (USA) v roce 1980. Vystudoval Design and Architecture High School v Miami, ve studiích pokračoval na Cooper Union v New Yorku. Ačkoli vystudoval výtvarná umění, má blízko k architektuře a se spolužákem Alexem Mustonenem založil v roce 2008 studio Snarkitecture. Žije střídavě v Miami a New Yorku.

Studio Snarkitecture se pyšní projektem Fountain/Fall (Fontána/Pád), který jistě inicioval právě Arsham. Instalace, která spojuje architektonický přístup s performativním, je určena pro veřejný prostor. Pracuje s podobným výtvarným prvkem jako Pixel cloud, který by měl být v určitých intervalech vyhnán horkým vzduchem z klidného rybníčku pingpongových míčků. Do protějšího bazénku pak srší vodopád míčků z šedavé střechy.

FOTO: Návrh pro instalaci do veřejného prostoru

Projekt pro veřejné prostranství, využívající pingpongové míčky, Zdroj: snarkitecture.com

Snarkitecture vnáší do veřejného prostoru i do galerií hravou poetiku inspirovanou přírodou. Jak je vidět z projektu Box box, rádi si hrají i s abstraktními motivy v soukromých zákoutích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Americký umělec si vyzdobil byt pingpongovými míčky. Dostanou se i do ulic?