Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Americký soud rozhodl v kauze o autorství J. K. Rowlingové

Redakce

Redakce

13. 1. 2011

Dědici zemřelého britského autora Adriana Jacobse obvinili spisovatelku J. K. Rowlingovou z plagiátorství. Tvrdili, že se při psaní čtvrtého dílu Harryho Pottera inspirovala Jacobsovou knihou Dobrodružství čaroděje Willyho. Americký soud  žalobu zamítl.

Nástupiště

ilustrační foto, Zdroj: Jenny Rollo, sxc.hu

Zpravodajský server iDnes uvedl, že dědici žalovali nejen autorku, ale i vydavatelství Bloomsbury Publishing, které podle žalobců porušilo Jacobsova autorská práva. V minulosti totiž autor nabídl rukopis díla literárnímu agentovi z Bloomsbury, ten ho ale odmítl. Jacobsovu knihu nakonec vydalo jiné nakladatelství. Agent, který kdysi spisovatele odmítl, začal později Rowlingovou zastupovat. A Bloomsbury je dnes hlavním vydavatelem knih o Harrym Potterovi.

A kde je pravda ?

Jacobs v knize, která vyšla v roce 1987, vypráví o chlapci s magickými schopnostmi, v příběhu se také objevil motiv čarodějnické soutěže. A právě soupeření čarodějů je hlavním tématem románu Harry Potter a Ohnivý pohár, který Rowlingové vyšel v roce 2000. Podle vydavatele Harryho je rozdíl mezi celkovým vyzněním i konceptem obou knih tak veliký, že je nesmyslné díla srovnávat.

Případ, který je v Americe již uzavřen,  stále prošetřuje soud ve Velké Británii. Ten ale zatím nedospěl ke konečnému verdiktu. Toto nařčení z plagiátorství J. K. Rowlingové není ojedinělé. Z porušení autorských práv ji dříve vinila i americká spisovatelka Nancy Stoufferová.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Americký soud rozhodl v kauze o autorství J. K. Rowlingové