Menu
TOPZINE.cz
Sport

Americký fotbal. Sport gladiátorů?

Redakce

Redakce

9. 6. 2009

Americký fotbal je fenomén, který k nám, jak název napovídá, přišel ze Spojených států amerických začátkem devadesátých let dvacátého století. U nás zatím není tak populární jako v jiných zemích, nicméně i tady si své příznivce postupně získává.

Americký fotbal je kontaktní sport, kde je důležitá spolupráce v týmu. Filip se věnoval fotbalu pět let a pořád je jeho velkým fanouškem.

Jak jsi se k americkému fotbalu dostal?

Americký fotbal se mi vždycky líbil. Kamarád mezi nás přinesl myšlenku zkusit hrát, tak jsme si sehnali nějaké informace a šli na nábor Prague Lions.

Zmiňuješ tady Prague lions, za které jsi hrál. Jaká je situace klubů v ČR?

Americký fotbal začal v Praze. Všichni zpočátku trénovali společně. Později se z této skupiny utvořili zmiňovaní Prague Lions a Panthers. Oba kluby pravidelně dominují soutěžím. Postupně začaly vznikat týmy i v jiných městech například v Brně (Alligators), Příbrami (Bobcats), Havířově (Devils), Dobříši (Stalions) a nedávno vnikly tři nové kluby v Plzni, Liberci a Českých Budějovicích.


Vypadá to, že v ČR se americký fotbal zatím postupně rozšiřuje. Ty jsi byl rok studijně v Americe, jaká je situace tam?

Úroveň amerického fotbalu v ČR a USA se nedá srovnávat. Stejně jako Evropa vévodí svým know how v kopané, jelikož Evropané v podstatě vymysleli tento sport a má tu i dlouhou tradici.  Americký fotbal je ve Státech národním sportem, všichni ho sledují a fandí mu. Děti tu hrají fotbal už od dětství. V Americe existují školní a mezistátní ligy na velmi vysoké herní úrovni, kde se na hráče již od mladého věku kladou veliké nároky. Pro Američany je zkrátka prestiž být v týmu.

Vím, že fotbal má poměrně složitá pravidla. Můžeš mi je ve zkratce vysvětlit?

Hřiště je dlouhé 100 yardů a proti sobě stojí 11 hráčů v určitých formacích. Jeden tým útočí a druhý brání. Cílem útočícího družstva je na čtyři pokusy překonat vzdálenost 10 yardů tak, aby drželi drive, to znamená drželi se u míče a postupovali stále blíže k soupeřově end zóně. Jestliže hráči útočícího týmu donesou míč do end zóny (vyhrazená zóna posledních 10 yardů na obou stranách hřiště), získávají šest bodů. Poté potvrzují kopem za jeden bod nebo donáškou míče opět do end zóny za dva body. (Pokud chcete znát pravidla amerického fotbalu koukněte na www.caaf.cz)

Hodně lidí si plete rugby a americký fotbal, jaký je v tom rozdíl?

Základní rozdíl je, že rugby se hraje bez chráničů.


A co holky? Hrají také fotbal?

U nás ne. V Americe a některých dalších státech hrají holky flag fotbal, což je bezkontaktní forma amerického fotbalu.


Jaký je předpoklad pro přijetí do klubu?

Jelikož je to kontaktní sport, tak u nás můžeš začít hrát až od 15 let. Do té doby se dá hrát zmiňovaný flag fotbal.

A taky asi musíš mít fyzické předpoklady, já si hráče představuji jako svalnatého, velkého chlapa…

To není úplně pravda. V týmu se upotřebí od malých tlustých až po dlouhé hubené. Ale určitě to není sport pro jemné povahy. Sportovní a zápasnické vlohy tam musí být.

Jak je vidět, gladiátorem zrovna být nemusíte. V týmu si najde místo každý, kdo má rád sport. Na každý post je potřeba jiný fyzický předpoklad, jímž tedy není vždy mylná představa hráče amerického fotbalu typu Arnolda Schwarzinegera.
I pro ty, kteří sportu aktivně moc neholdují, je utkání v americkém fotbale zajímavou podívanou. Sami můžete posoudit například na utkáních seniorské ligy, která se hraje zhruba od dubna do července.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Americký fotbal. Sport gladiátorů?