Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Američané jsou posedlí vánočními světýlky. Ve výzdobě se předhánějí

Redakce

Redakce

21. 12. 2011

Jesličky, Ježíšek nebo typický vánoční kapr? V USA nic takového neznají. Mají své vlastní tradice a Vánoce oslavují v úplně jiném duchu, než je u nás zvykem.

FOTO: Vánoce v USA

Typické americké Vánoce, Zdroj: sxc.hu

Tradiční vánoční zvyky v Česku známe všichni nazpaměť. Pojďme se podívat a zjistit, co doprovází vánoční časy u Američanů. Vánoční sezona u nich začíná ode dne Díkůvzdání, který se slaví vždy čtvrtý listopadový čtvtek. Tento svátek je pro dnešní americkou rodinu větším svátkem než Vánoce.

V Americe nenosí dárky Ježíšek ale legendární Santa Claus, který žije za polárním kruhem. Děti ho malují jako starého dědečka v červené huňaté kombinéze, s bílými vlasy, vousy a krásnou červenou čepicí se sněhovou bambulkou. Roznáší dárky na saních a pomáhají mu v tom jeho věrní sobi. Nejznámější z nich je Rudolf s červeným nosem.

Na Štědrý den do práce

Slavnostní přípravy vrcholí na Štědrý den. Děti si připravují velké vánoční punčochy na dárky a ty pak věší na krb, protože věří, že jim Santa dárky nahází komínem přímo do nich. Večer většinou přinesou ke stromečku čerstvé sušenky a mléko s medem pro Santu. Dárky se rozbalují až 25. prosince ráno.

OBR: Tradiční vánočn jídlo v USA

Krocan, jablečný koláč a vánoční punč, Zdroj: google.cz/images

Na Štědrý den není vyhlášen státní svátek, proto se v tento den ještě chodí do práce. Někdo ale pracuje třeba jen na půl dne nebo se pořádají firemní večírky. Američané by se měli do pracovního procesu vrátit hned 26. prosince, ale většina lidí si bere dovolenou a navštěvuje příbuzné.

Kapr a salát? Kdepak! V USA je tradičním vánočním jídlem pečený krocan s nádivkou, k tomu se podává zelenina a celé jídlo je polité omáčkou. Jako dezert nesmí chybět slavný jablečný koláč.

Osvětlením se nešetří

Američané si potrpí na vánoční osvětlení svých domů. Elektrická světýlka instalují na zábradlí, verandy, kolem oken, dveří, na stromy a stejně tak jsou vyzdobené i veřejné budovy, obchodní centra nebo parky.

Na první pohled se vám to může zdát přeplácané, ale když se celé město rozzáří, naladí vás to na pravou atmosféru Vánoc.

OBR: Rockefeller-center-christmas-tree-ny

Vánoční strom v Rockfellerově centru, Zdroj: solarchristmaslights.org

V tomto zvyku se Američané hodně předhánějí a nakonec se sami chodí kochat ke svým sousedům a posuzují výzdobu jinde. Slavný vánoční stromeček  u Rockefellerova centra v New Yorku je obdivován každý rok. Bez něj by to nebyly ty pravé Vánoce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Američané jsou posedlí vánočními světýlky. Ve výzdobě se předhánějí