Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Američan vytvořil portrét z rubikových kostek. Potřeboval jich tisíce

Kamila Nováková

Kamila Nováková

7. 8. 2012

Snad každý měl tento hlavolam aspoň jednou v ruce a rozčiloval se nad zpřeházenými barevnými čtverečky. Umělec Pete Fecteau si však nevystačil s jednou složenou rubikovou kostkou. Shromáždil jich tisíce a vytvořil nevšední dílo.

Autorem neobvyklé mozaiky je americký výtvarník a designér Pete Fecteau. Rubikova kostka ho začala zajímat v roce 2008, kdy se rozhodl, že se ji naučí složit, což se mu brzy dařilo asi za jednu minutu. Dílo z 4.242 rubikových kostek mu ale zabralo mnohem více času, a to 40 hodin.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/pete-fecteau/]

Portrét Martina Luthera Kinga Jr nese název Dream Big. Byl představen roku 2010 na soutěži ArtPrize v michiganském městě Grand Rapids. Na instalaci, jež trvala pět a půl hodiny, se podílelo 6 dobrovolníků.

FOTO: Pete Fecteau - Dream Big

Vypadá to jako rozpixelovaný obrázek, jsou to však tisíce rubikových kostek. Zdroj: petefecteau.com

Kdo by chtěl obraz o rozměrech 5,8m x 2,6m x 5,7cm a s váhou 454 kg dnes vidět, má smůlu. Po skončení soutěže byl ještě měsíc ponechán v původním stavu ve snaze prodat jej. Prodej se však neuskutečnil, dílo bylo rozebráno a kostky  se vrátily tam, odkud se vzaly.

Nový projekt na obzoru

Fanoušci rubikových kostek a kuriozit smutnět ovšem nemusí. Sami si sice podobnou mozaiku, kvůli které by si museli koupit množství rubikových kostek v hodnotě zhruba 8.000 dolarů (v přepočtu asi 165.000 korun), nejspíš nesloží. Pete Fectau se však chystá na ArtPrize v roce 2013 vytvořit obdobný portrét Alberta Einsteina a obraz by měl být navíc dvakrát větší než předchozí dílo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Američan vytvořil portrét z rubikových kostek. Potřeboval jich tisíce