Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Alkohol – je starší než lidstvo samo?

Alkohol Kdo by to neznal. Alkohol je v dnešní době běžně tolerovanou drogou. Skleničkou oslavujeme úspěch, skleničkou připíjíme k narozeninám, svátkům, ke všem možným i nemožným slavnostním příležitostem, ale skleničkou zapíjíme žal a smutek. Najde se tedy nějaká slavnostín či smuteční příležitost, která není důvodem k alespoň malému přípitku? Momentálně si žádnou nevybavuji. Vy ano?

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Alkohol spatřil světlo světa možná dříve než my!

Slovo alkohol je trochu zkomoleným arabským slovem al-kahal znamenajícím ve volném překladu jemná substance.  Ano, je to jemná substance, s níž se setkáváme v podstatě celý život, od narození až do konce.  Odpověď na otázku, kdy vznikl alkohol, je více než zarážející. Alkohol vznikl ve své podstatě ještě dříve, než se po zemském povrchu prošel první člověk.  Ke kvašení ovoce dochází v přírodě samovolně, dá se proto bez nadsázky tvrdit, že náš předek přišel a pravidelně přicházel do kontaktu s etanolem. Zajímavé, že?

Jen člověk je schopen vykonávat činnosti, které s jeho přežitím až tolik nesouvisí…

A vzhledem k tomu, že je člověk schopen alkohol metabolizovat, už tehdy si uvědomoval příjemné účinky, které alkohol navazuje. Kde se v nás tedy vzala ta touha požívat návykové látky? Vyšší živočichové, zdá se, disponují jakýmsi individuálním rysem, který konkrétně nás odlišuje od zvířat, individuálním rysem, který nám umožňuje chovat se jinak, například prožívat slastné stavy při činnostech, které úplně nesouvisí s přežitím našeho druhu.  Každého jistě napadne hned několik takových činností.

Pití alkoholu nemusí souviset přímo s naším druhem, nevztahujme všechno k lidem. Je dokázáno, že sloni v jižní Africe požívají kvašené ovoce, jejich posedlost ovocem zvaným marula má za následek údajný tanec na jedné noze.

Zdroj: Martin Koubek,  Topzine.cz

Zdroj: Martin Koubek, Topzine.cz

Alkohol jako lék!

Posuňme se o několik set let dopředu – staří Egypťané, Sumerové, Číňané. Ti všichni znali způsob přípravy alkoholu (mluvíme zatím o pivě a víně) a takový postup byl přísně chráněn, vyhrazen je velmi úzkému kruhu zasvěcených.  Tajemství se předávalo z generace na generaci. Možná nespolehlivostí předání, možná tajemstvím předávané látky, není žádným překvapením, že se tato receptura nedochovala a zmizela. Ať už byla receptura jakákoli  o příjemných a blahodárných účincích mluví třeba „otec lékařů“ Hippokrates nebo středověký myslitel Ibn Sína (980 – 1037).  V souvislosti s lékařstvím používali lidé víno k obkladům, které měly snižovat bolest na únosnou míru. Když už byl alkohol v obkladech a tím pádem k dostání, byl lékaři a všemožnými léčiteli doporučen také ke konzumaci. A rovněž snižoval bolest na únosnou míru, dělaje tak život zase o kapku snesitelnější.

Už naši předci věděli, že všechno má své stinné stránky…

I když požívání alkoholu má své pro i své proti. Například Říman směl zabít svoji ženu, pokud ji přistihl opilou. Indické ženě přistižené opilé byl vypálen znak nádoby, ze které alkohol pila. Opilí otroci byli trestání 80ti ranami holí, opilí svobodní občané 40ti ranami. V Athénách hrozil trest smrti za opilost, katolíci měli dovoleno pít čtvrt litru denně. Milé, že?

Zdroj: Martin Koubek, Topzine.cz

Zdroj: Martin Koubek, Topzine.cz

Jak to bylo s pivem?

K hojným pijákům piva patřili jak Sumerové, Babyloňané, Egypťané, tak Germáni i Slované. Sumerové a Egypťané pivo připravovali už dávno před narozením Krista. Pivo vyráběli ze sladu či těsta na chleba, někdy nechávali samotný chleba pražit nebo kvasit ve džbánech. Nápoj z chmele dokořenili hořčicí nebo sezamem. Dá se říct, že už tehdy bylo pivo spíše nápojem širokých lidových vrstev, víno bylo dostupné bohatým. Zajímavostí také je, že Vikingové, vzhledem k přílišné objemovosti piva, vymysleli destilaci piva.

V 16. století byl alkohol užíván na dvou frontách, byl to lék, ale také příjemné zpestření šedi doznívající renesance.  Na začátku 18. století odsouhlasil britský parlament zákon podporující destilaci lihovin. Trh zaplavil laciný alkohol v množství mnohem větším než malém. Jen spotřeba džinu se odhadovala na 70 milionů litrů. V 19. století se názor na konzumaci alkoholu mění, dokonce vznikají první hnutí propagující umírněnost v konzumaci. Z nich se nakonec vyvinul názor, který hlásal úplné zrušení prodeje alkoholu. K tomu skutečně došlo – v roce 1920 v USA, prodej byl však po třech letech zase obnoven. V dnešní době například ve zmíněných Státech trpí alkoholismem přes 15 milionů lidí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alkohol – je starší než lidstvo samo?