Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Alexander McQueen, nešťastný návrhář z jiného světa

Redakce

Redakce

29. 6. 2010

Inovátor módy, pečlivý detailista a věčný provokatér. Nebál se vystupovat z řady a jeho šaty byly uměleckými díly i futuristickými výtvory. Nebál se přehlídky pojímat divadelně a poeticky. Určoval módu a byl jedním z velkých talentů módního průmyslu vůbec. Bohužel nešťastně ukončil svůj život v únoru 2010.

Alexander McQueen, Zdroj: digitalnewsagency.co.uk

Znuděný učeň

Módní génius se narodil 17. března 1969 jako nejmladší ze šesti dětí londýnského taxikáře a učitelky. Již od mládí vytvářel návrhy a šil šaty pro své tři sestry. V šestnácti opustil školu a dal se do učení v Savile Row, tradičním britském butiku. Zde zabíjel nudu poněkud netradičním způsobem – sako, které bylo určeno princi z Walesu Charlesovi, nenápadně vyšil poměrně nelichotivým nápisem I´m a cunt.

Alexander McQueen pro Givenchy, Zdroj: style.com

Poté, co spolupracoval s několika velkými jmény tehdejší módy po celém světě, se vrací do Londýna, kde byl přijat na St. Martin´s school of Art. Jeho výstupní kolekci koupila velice vlivná stylistka Isabella Blow, čímž odstartovala Alexanderovu kariéru. V roce 1996 byl přijat jako kreativní řiditel Givenchy, avšak po mnoha kontroverzích spolupráci v roce 2001 ukončil. Po celou dobu pokračoval v navrhování své vlastní značky (od r. 1992) – Alexander McQueen. Byl čtyřikrát oceněn jako nejlepší britský návrhář roku a v roce 2003 i jako nejlepší mezinárodní návrhář.

Modely Alexandera McQueena, Zdroj: style.com

Divadlo na módní přehlídce

Jeho modely se vždy vyznačovaly velkou kvalitou zpracování ve všech detailech. Jeho kolekce byly romantické, inspirované historií i trochu mimozemské. Na přehlídkách se objevovaly oživující prvky. Například nechal modelky procházet po molu se psy, použil roboty, kteří nastříkali barvu na čistě bílé šaty či hologram jeho oblíbené modelky, Kate Moss. Nikdy se nebál netradičních designů. Někteří si možná vzpomenete na boty, připomínající krabí klepeta, které se objevily ve videoklipu jeho dobré přítelkyně Gagy, Bad romance.

Boty od Alexandera McQueena, Zdroj:style.com

Tragický konec

Dne 11. února 2010 byl Alexander McQueen nalezen mrtvý ve svém domě. Jeho smrt byla označena za sebevraždu. Tvůrce snových kolekcí trpěl depresemi kvůli smrti své matky. Ta zemřela několik dní předtím na rakovinu a měla pohřeb den po jeho smrti, 12. února. Jeho památka byla uctěna na Londýnském týdnu módy (který začal tři dny po události) jeho přáteli z branže speciální přehlídkou. Alexander McQueen byl pohřben 25. února 2010 v Londýně.

Celebrity nosící McQueenovu módu: Penélope Cruz, Nicole Kidman, Sarah Jessica Parker, Rihanna, Björk a Lady Gaga, často ve svých videoklipech, aj.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alexander McQueen, nešťastný návrhář z jiného světa