Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Alergie útočí! Jak s ní žít?

Máte věčně ucpaný nos, teče vám z očí, otékají vám oční víčka, naskakují pupínky nebo vás trápí ošklivý ekzém? Obtěžují vás záchvaty nepříjemného kašle, chrastí vám na průduškách nebo trpíte pocity dušnosti? Pokud jste ještě nenavštívili ordinaci alergologa, rychle to napravte!

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Alergie je vlastně nepřiměřená obranná reakce organismu na podněty z vnějšího okolí.  Alergeny mohou být  všude kolem nás, protože alergenem se může stát v podstatě cokoliv. Nejčastějšími alergeny jsou pyl, prach, roztoče, plísně, zvířecí srst, trávy a nejrůznější chemické látky a léky, například antibiotika,  z potravinových alergenů to pak bývají především mléko, vejce, lepek, kakao, jahody, ořechy a ryby. Velmi nebezpečná může být také alergie na hmyzí bodnutí.

Alergie je dědičná záležitost. Pokud jsme na něco alergičtí, pravděpodobnost, že naše děti po nás zdědí totéž je asi 30%, v případě, že je alergikem také druhý rodič, riziko vzniku alergie u potomka stoupá na 60%.

Naše imunita se může velmi snadno zbláznit, a to až do té míry, že si začne proti všemu, na co jsme doposud byli zvyklí vytvářet protilátky. Imunitní systém si také dokáže zapamatovat látky, na které již v minulosti reagoval. Histamin je látka, která se při alergické reakci uvolňuje do těla a vyvolává akutní projevy.

Zdroj: spirulina-bio.com

Příznaky alergie

Alergie se projevuje od zdánlivě banálních příznaků jako jsou vodnatá rýma, slzení očí,  kýchání, které však dokážou velice znepříjemňovat život, až po komplikovanější projevy jako záněty spojivek, nepříjemný astmatický kašel, svědivé pupínky, otoky či závažné astma s pocity dušnosti a nejzávažnější a život ohrožující anafylaktický šok.

V ordinaci alergologa

Pokud objevíte první příznaky alergie, je nejlepší vyhledat lékaře alergologa, který vám udělá kožní testy, při kterých vám nakape silné roztoky základních alergenů na předloktí, rozpíchá jehličkou, aby došlo ke kontaktu alergenu s krví a zhruba po 15 minutách pak odečítá výsledky. Pokud vám naskáčou obrovské pupeny, alergie je prokázána. Lékař vám také může odebrat krev a na základě krevních testů přesně zjistit hodnoty specifických IgE protilátek.

Kravské mléko – častý alergen, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Jak  žít s alergií?

Pokud máte prokázanou alergii, základní pravidlo číslo jedna zní: „ Vyhněte se alergenům!“

V případě potravinové alergie musíte vyloučit ze stravy všechny potraviny, na které jste alergičtí. Pokud máte alergii na zvířecí srst,  zřejmě budete muset darovat svého miláčka hodným příbuzným, v případě alergie na prach, roztoče nebo plísně dát do pořádku svůj byt a důkladně uklidit a v případě alergie na pyl pozorně sledovat pylové zpravodajství. Neznamená to, že celé jaro strávíte zavření mezi čtyřmi stěnami, ale pokud vám hrozí astmatický záchvat, je lepší se tomu nejhoršímu vždy vyhnout.

Nikdy nezapomínejte s sebou nosit inhalátor nebo léky pro první pomoc v případě silné alergické reakce dle doporučení svého lékaře! Ať už se jedná o kortikoidy, kalciové injekce nebo antihistaminika, která bychom měli pravidelně užívat. Dnes již existují léky, které tolik neovlivňují nervový systém, nezpůsobují ospalost a mají minimum nežádoucích účinků.

Zdroj: hubpages.com

Alespoň jednou ročně by se měly alergologické zopakovat a sledovat, zda-li se něco nezmění. Je možné, že v případě úplného odstranění alergenu se po čase vše vrátí do normálních kolejí a alergie na danou látku nám vymizí. Ve většině případech však alergie nezmizí úplně, jen se třeba přestěhuje z jednoho alergenu na druhý. Zpravidla, pokud je již člověk jednou alergikem, alergikem již zůstane.

Může se stát, že nám po čase vymizí alergie na psí srst, ale objeví se na roztoče a podobně. Pokud jsme potravinovými alergiky, důležité je jíst pestrou stravu a po malých dávkách. Platí všeho s mírou. Pokud smíte během jednoho léta tunu jahod, počítejte s tím, že další léta se budete muset jahůdek vzdát, pokud nechcete riskovat svědivou kopřivku po celém těle nebo otoky krku.

Silnými alergeny, které často vyvolávají až anafylaktický šok, mohou být ořechy, zejména arašídy nebo také ryby.

Zdroj: eideard.wordpress.com

Imunoterapie alergenovými vakcínami

Imunoterapie je  léčba alergie, která nepotlačuje nepříjemné příznaky alergie jako  například   antihistaminika, které pouze tlumí alergickou reakci. Podstata této léčby spočívá ve snížení přecitlivělosti pacienta na určitý alergen a tím vlastně k postupnému odstraňování alergie.

Pacienti dostávají v určitých intervalech vakcínu, která obsahuje alergen ve velmi malém množství a tělo si na něj postupně přivyká. Forma podání je buď injekční nebo ústní – podávají se kapičky pod jazyk. Je to vlastně určitý způsob desenzibilizace.

Prevence alergie

Prevence vzniku alergie zejména u dětí je velice důležitá už v jejich prenatálním období. Těhotná maminka by se měla snažit, a to zejména pokud ona sama je alergička nebo dokonce i její partner, co nejvíce omezovat kontakt s alergenya dbát na zdravou životosprávu.

V době kojení se stravovat zdravě a vyhýbat se kravskému mléku. Je prokázáno, že i kojené děti mohou silně reagovat na kravské mléko, které přijímá jejich matka ve stravě! Kojit dítě co nejdéle je samozřejmostí. Je to jediný způsob, jak posílit děťátku imunitu.

Lékaři důrazně doporučují zavádět příkrmy co nejpozději, kravské mléko, lepek a vejce vyloučit až do konce prvního roku života! Důležité je také používat hypoalergenní dětskou kosmetiku, přírodní materiály, udržovat čisté a bezprašné prostředí a nechovat v blízkosti dítěte domácí zvířata.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Alergie útočí! Jak s ní žít?