Menu
TOPZINE.cz
Nemoci a jejich příznaky

Alergie souvisí s oslabenou imunitou stejně jako rakovina nebo AIDS

Alergií trpí čím dál víc lidí. Může se objevit kdykoliv. Věděli jste, že alergie souvisí s imunitním systémem? A že oslabená imunita souvisí také s rakovinou nebo HIV? Více se dozvíte z dnešního článku.

Alergie může znepříjemnit život, Zdroj: Sxc.hu

Pan Miroslav (33) trpí oslabeným imunitním systémem, ale také četnými alergiemi už od nějakých osmi let. „Alergii jsem do osmi let neměl vůbec. Vyrůstal jsem na předměstí, takže jsem si hrál většinou v přírodě. Jednou, když jsme při honičce devastovali kukuřičné pole, mi  zničehonic silně natekly oči a od té doby, jakmile jsem se přiblížil k pylu, okamžitě jsem začal kýchat a v jednom kuse jsem smrkal.“

Alergiemi většinou trpí lidé, kteří mají oslabený imunitní systém. „Při alergické reakci dochází k přemrštěné reakci na řadu antigenů, které normální člověk vůbec nevnímá,“ říká jeden z nejznámějších imunologů v České republice Prof. MUDr. Ctirad John DrSc. „Některé alergické reakce jako například atopický ekzém, kdy má malé dítě tělíčko poseté rudými skrvnami, mohou vymizet. A zase opačně jako u mě například, když je člověk starý, tak se rozvine alergie na některé alergeny, na který celý život nebyl přecitlivělý. Neexistuje věk, ve kterém by se ztráta imunity projevovala častěji. Projeví se velmi brzy v dětství a potom někdy vyhasne. Nebo v pubertě se zlepší jako například astma.“

Sennou rýmou trpí lidé většinou jen několik měsíců v roce, Zdroj: Sxc.hu

Nejúčinnější způsob jak se naučit s alergií žít, je vědět, na co si dát pozor. Pokud máte alergii na určité potraviny nebo na pyl, víte kterým potravinám a místům s výskytem těchto rostlin byste se měli vyhýbat.

Paní Petra (28) zjistila ve třinácti letech, že má alergii na koky, chlad, peří a prach. Neměla ovšem výrazné reakce, tak jí rodiče přestali předepsané léky dávat.

Rakovina, HIV a jiné nemoci

Možná jste věděli, že imunita souvisí s HIV. Ale jak je to s rakovinou? „Imunita se uplatňuje u všech infekčních nemocí. Musí být výrazná, aby potlačila útok nemoci. A každé infekční onemocnění má jiný způsob imunitní obrany,“ vysvětluje Prof. John.

„Rakovina je vymknutí buněk z regulace. Když se objeví v těle něco cizího, je to signál pro veliké množství obranných buněk, aby se na to vrhly. Při rakovině nejsou schopné se ubránit té transformované buňce, a proto začne nádor bujet. Virus HIV je ďábelský virus. Poškozuje ty buňky, které jsou za imunitu zodpovědné,“ říká Prof. John.

Proč přibývá lidí s alergií?

Asi vás nepřekvapí, že přibývá lidí se sníženou imunitou a alergiemi, protože žijeme nezdravým životním stylem, v místech, kde rostou rostliny „navozující“ alergie a ve stresu. Ovšem zajímavé je, že někomu se líp dýchá v Praze a špatně na venkově, kde je spoustu bylin, které produkují alergeny.

Alergie se může objevit v jakémkoliv věku, Zdroj: Sxc.hu

„Nové nemoci přibývají také proto, že je přesnější diagnostika, jsou nemoci přenosné z jednoho světadílu do druhého, kam se dostanete letadlem, což dřív nebylo,“ dodává Prof. John.

Špína jako prevence

Vznik alergie se někdy přičítá i extrémní čistotě. Pobyt dětí na venkově a v přírodě může být pro ně dobrou prevencí.

„Pozorování ukazují, že děti, které žily v přirozených podmínkách a stýkaly se s řadou mikroorganismů, jsou tak vytrénované, že nepodlehnou patogenním mikroorganismům. Prokázalo se to třeba u dětské obrny, která nepostihovala ty děti, které chodily na normální hřiště a hrály si s ostatními dětmi. Naopak ve Švédsku, kde byl vysoký standard, kde žil například jedináček a nebyl puštěn mezi ostatní děti, se vyskytl nárůst dětské obrny. Není to ověřené, ale předpokládá se, že přirozený kontakt s infekcí je ochranou proti alergii,“ potvrzuje Prof. John.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alergie souvisí s oslabenou imunitou stejně jako rakovina nebo AIDS