Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Alenka v říši divů: Herci. Hvězdné tváře k nepoznání!

Petra Duhajská

Petra Duhajská

5. 3. 2010

johnny_depp_helena_bonham_carter_mia_wasikowskaObsazování každého filmu je zvláštní alchymie. O to složitější oříšek představuje zpracování knižní klasiky, která už se dočkala velkého množství různých verzí. Tvůrci filmu se musejí rozhodnout, nakolik pro ně bude důležitá vlastní vize a nakolik očekávání filmových fanoušků.

Johnny Depp, Helena Bonham Carterová a Mia Wasikowska

Johnny Depp, Helena Bonham Carterová a Mia Wasikowska

A když se Tim Burton, režisér s pověstí originálního a lehce šíleného filmového génia, rozhodne vytvořit vlastní Alenku v říši divů, tato divácká očekávání se ještě zvýší. Že se ve filmu objeví Johnny Depp a Burtonova žena Helena Bonham Carterová, už asi nepřekvapí nikoho. Depp uvítal možnost vytvořit ve svém již sedmém filmu pod režijním vedením Tima Burtona dalšího osobitého antihrdinu. Role bláznivého kloboučníka pro něj byla podle jeho slov splněným snem. Jako vždy přistoupil k postavě po svém.

„Snažil jsem se v kloboučníkovi najít něco lidského, nejen to šílené,“ uvedl Depp. Carterová ve filmu představuje Červenou královnu, která je kombinací dvou původních literárních královen, Červené a Srdcové.

Recenzi Pavlíny Nouzové a Kataríny Strakové si můžete přečíst tady, recenzi Kateřiny Mikešové a Katariny Chalupkové pak tady.

Více obrázků naleznete zde. A pokud vás Alenka zajímá více, podívejte se na náš speciál nebo si přečtěte o jejím knižním autorovi či samotné knize.

Helena Bonham Carter jako Srdcová královna

Helena Bonham Carter jako Srdcová královna

Kdo bude hrát Alenku?

Největším otazníkem ale bylo, kdo bude hrát Alenku. Mezi uchazečkami byla například Lindsay Lohanová nebo Amanda Seyfriedová, o svou vysněnou roli bojovala i talentovaná britská herečka Dakota Blue Richardsová. Tuto patnáctiletou dívku ale Burton odmítl s tím, že hledá někoho dospělejšího. Našly se i takové, které tuto roli odmítly – Anne Hathawayová si raději zahrála Bílou královnu (o jejím rozhodnutí jsme informovali zde).

A tak, přestože je obsazení filmu přímo nabito slavnými jmény, hlavní roli nakonec získala téměř neznámá dvacetiletá herečka Mia Wasikowska. „Chtěli jsme někoho, kdo by byl Alence trochu podobný, jejímu vnitřnímu životu… Je to ta zvláštní síla osobnosti, která se nám tak líbila. Ne okázalá, spíše niterná. Proto jsme si ji vybrali,“ vysvětlil Burton svou volbu. Tato Australanka s polskými předky, která má za sebou jen pár seriálových a filmových rolí, tak dostala šanci zazářit jako pravá hvězda filmového plátna.

Mia Wasikovska jako Alenka

Mia Wasikovska jako Alenka

Digitální efekty vládnou světu filmu

Alenka v říši divů nabízí režisérovi i hercům skvělou možnost, jak popustit uzdu fantazii. K tomu by mohlo být málokteré místo vhodnější něž Wonderland. Přesto je u zpracování takové klasiky jistě na místě jistá úcta k originálu a tradici. Michael Sheen se v souvislosti s těmito tvůrčími omezeními vyjádřil o své roli takto: „Bílý králík je natolik ikonickou postavou, že mi nepřipadalo vhodné příliš měnit vzor.“

O několika hercích se vlastně nedá říct, že se ve filmu objevili. Někteří svým postavám pouze propůjčili hlas, například uznávaný britský komik Stephen Fry (kočka Šklíba) nebo slavný Alan Rickman. Rickmanova podoba sice měla být původně při digitální tvorbě Houseňáka použita, nakonec od toho ale tvůrci upustili. K takovéto kombinaci hlasu, vzhledu a animace došlo v případě Matta Lucase a jeho Tydlitáka a Tydliteka. Přímo kvůli hlasu byla pro roli Plcha vybrána Barbara Windsorová. Ve filmu bylo dále využito asi 250 statistů, kteří byli v castingu vybíráni podle požadavku na viktoriánské vzezření. Do menších rolí obsadil Burton i své děti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alenka v říši divů: Herci. Hvězdné tváře k nepoznání!