Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Aleksandra Januszová, bioložka, která se rozhodla psát

Marek Hofman

Marek Hofman

18. 11. 2010

Polská fantasy literatura na našem trhu zatím příliš neboduje, zdá se však, že se jí začíná blýskat na mnohem lepší časy. Příkladem může být mladá autorka Aleksandra Januszová, jedna z těch, kteří ukazují, že polská fantastika není pouze Sapkowski.

Aleksandra Januszová Zdroj: fantasybook.pl

Aleksandra Januszová se narodila 24. května roku 1980. Už od svých předškolních let se projevovala jako nadané a velmi inteligentní dítě. Místo pohádek, bajek a leporel pro nejmenší raději listovala v encyklopediích či příručkách pro akvaristy nebo si pročítala knihy o astronomii, archeologii a anatomii. A právě ilustrace lidských orgánů, kostí a vyvíjejícího se plodu jí učarovaly natolik, že se rozhodla pro studium molekulární biologie.

Mikroskop nebo pero? Toť otázka

Januszová dosáhla magisterského titulu na Varšavské univerzitě. Během studia si však také našla čas na hraní RPG her, háčkování či sci-fi a fantasy literaturu. K jejím oblíbeným spisovatelům patří například Tolkien, Le Guinová, Pratchett nebo C. S. Lewis. Co je však nejpodstatnější, začala  se více věnovat psaní, které ji bavilo již dříve. Zprvu je však brala pouze jako možnost, jak si přivydělat. Sama si totiž uvědomovala, že skloubit kariéru genetika a spisovatele je nesmírně těžké, brala to však jako fascinující výzvu.

První literární pokus vytvořila Januszová ještě v době svého dětství. S nadšením běžela za maminkou s dotazem, kdo by její dílko vydal. Matka ji samozřejmě uklidnila a vysvětlila, že prvotiny začínajících autorů jen těžko někdo vytiskne a nabádala ji k další píli a práci.

Blahořečen budiž internet

Jako spousta současných nováčků i Aleksandra Januszová začínala publikovat vlastní výtvory na internetu. První skutečná povídka Z akt miasta Farewell (Z dějin města Farewell) jí sice vyšla v polském magazínu věnujícím se fantastice Science Fiction, avšak nejvíce z její tvorby zatím najdeme ve světě jedniček a nul – na webu. Ostatně sama v jednom rozhovoru přiznává, že nejvíce se o psaní naučila z blogu Neila Gaimana, jenž na svých stránkách radí začínajícím spisovatelům.

V letech 1998 až 2004 publikovala v časopise Kawaii, od roku 2006 zveřejňuje na svém virtuálním deníčku povídky, eseje a básně. Nejvíce jí však prospěla spolupráce s nejstarším polským e-zinem Fahrenheit, který se věnuje právě literárním nováčkům a čas od času vydává antologie s jejich pracemi.

V roce 2007 vyšly hned dva sborníky, v nichž se objevily i povídky Aleksandry Januszové. V první s názvem Kochali się, że strach (Milovali se ze strachu) Januszová excelovala humorným příběhem Imponderabilia, němž figuruje skřítek, který jakožto služebník nekromanta hledá pomoc pro svého pána v otázkách lásky.

Ve druhé antologii nazvané Księga strachu (Kniha strachu), vyšla její povídka Ciasteczko dla Lorelei (Sušenka pro Lorelei). Do sbírky třinácti příběhů, ve kterých se autoři zamýšleli nad strachem z hrůz každodenního života, Januszová přispěla poněkud krvavější verzí Gremlins. Místo chlupatých potvůrek však v povídce hrají roli elfové a víly.

Město mágů

Aleksandra Januszová však nezůstala pouze u kratších prací. Bylo jí jasné, že jazyk, slušné dialogy a správná kompozice patří k pouhým základům a k napsání kvalitního literárního díla je zapotřebí mnohem více. I proto tedy absolvovala kurz praktické žurnalistiky, aby si rozšířila obzory. Možná, že právě ten jí pomohl s tvorbou debutového románu Dom Wschodzącego Słońca (2006, č. Dům vycházejícího slunce, Brokilon 2011), který uvádí trilogii Miasto magów (Město mágů). Jde o příběh zasazený do imaginárního města Farewell, v němž po setmění ožívají chrliče, vládci krys, nemrtví a spousta dalších nestvůr.

Januszová si během psaní jednotlivých kapitol pohrávala s myšlenkou, že by se k jednotlivým pasážím hodil soundtrack. Ke každé tedy vybrala dvě písně, jimiž se nechala inspirovat, a stvořila knižní obdobu pinkfloydovského počinu The Wall. Experiment byl přijat různě, a to jak kritikou, tak čtenáři. Januszová si ze všech názorů vybrala to nejpodstatnější a vrhla se do další práce.

V současnosti se věnuje dopisování druhého románu Mandala, který by měl v Polsku vyjít na počátku roku 2011. Do města Farewell přijde tuhá zima a mágové se spolu se vzdorováním krutým mrazům musí vypořádat i s hrozícím nebezpečím ze strany upírů.

Aleksndra Januszová se prozatím jeví jako nadějná autorka s velkým potenciálem. Snad se jí i nadále bude dařit najít si čas na psaní mezi prací s lidskou DNA.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Aleksandra Januszová, bioložka, která se rozhodla psát