Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Alejandro Toledo. Stylový mišmaš v podání magistra saxofonu

Redakce

Redakce

9. 6. 2010

!Speciál!Narodil se v Argentině, ale většinu svého života cestoval okolo světa. I když večery trávil v klubech s cikánskými kapelami, nezanedbával vzdělání, a tak se může chlubit magisterským titulem ze studia klasické hry na saxofon. Jeho horkorevný jihoamerický původ v kombinaci s virtuosní hrou na saxofon z něj dělají jednoho z nejzajímavějších hudebníků současnosti. O kom je řeč? O Alejandru Toledovi.

Alejandro Toledo, Zdroj: magictombolinos.co.uk

Základy cikánské hudby

Díky svému světoběžnictví a přátelství s mnoha etniky v sobě Alejandrova hudba spojuje to nejlepší z balkánské, italské, africké a řecké hudby s prvky jazzu a hiphopu. Stejně tak texty se dají označit za multikulturní, Alejandro je skládá ve francouzštině, italštině, španělštině a cikánštině. Když náhodou nějaký z nich během koncertu zapomene, prostě improvizuje podle toho, co se kolem něj děje. Jeho velkým vzorem je rumunská dechovka Fanfare Ciorcalia, která ho před lety pozvala do své vesnice, kde strávil několik týdnů. Jak sám říká: „Strávil jsem tam několik týdnů podle jednoduchého scénáře. Chlast, hraní, jídlo, chlast. To je základ cikánské hudby.“

Ve společnosti Magic Tombolinos

Pokud ale mluvíme o Alejandrovi, nelze nezmínit společnost, ve které se poslední dva roky nachází. V lednu roku 2008 se totiž dal v Londýně dohromady se svou současnou kapelou Magic Tombolinos. Síla tohoto sextetu mladých hudebníků tkví v jejich rozmanitosti. Pocházejí z různých částí světa (Argentina, Francie, Řecko, Portugalsko, Slovensko, Itálie) a v hudbě, kterou hrají, jsou tak smíchány jejich zkušenosti a kultura jejich zemí, výsledkem čehož je neskutečná energetická nálož a skvělá mnohovrstevnatá hudba. Skupina proto neunikla pozornosti prestižních festivalů a sklízí ty nejpozitivnější ohlasy jak od fanoušků, tak od kritiků.

To je v dnešní době, kdy je world music velice in a podobných uskupení vzniká veliké množství, důkaz, že Magic Tombolinos mají něco navíc. „Naše hudba reflektuje způsob, jakým myslíme a žijeme. Je to směs různých vlivů, které jsme si přinesli z míst, kde jsme žili, která jsme navštívili, nebo je to prostě hudba, která se nám líbí a snažíme se jí předat publiku po svém,“ vysvětluje Alejandro onu chemii mezi jednotlivými Tombolinos.

A co jsou vlastně jednotliví Tombolinos zač? Řek s nevyslovitelným příjmením Dimitris Koufogiorgos hraje na Bouzouki (řecká verze mandolíny) a na kytaru. Stejně jako Alejandro, i on má univerzitní hudební vzdělání. Nejradší hraje flamenco, jazz nebo kombinaci obojího a má za sebou desítky vystoupení s různými uskupeními v Británii a Evropě. Hráč na bonga a bicí se jmenuje Jozef Berk. Podle jména tušíte správně, že Jozef pochází ze Slovenska. Na bonga se učil od těch nejpovolanějších; afrických bubeníků ze Senegalu, od Kubánců a Portoričanů. Do hudby Magic Tombolinos tak přináší prvky latino muziky.

Maurizio Pala je Ital, který si řekl, že nebude řídit gondolu nebo péct pizzu, ale bude studovat hudbu. Díky tomu je z něj nyní skvělý hráč na akordeon, jeho majstrštyk je argentinské tango a šantánová hudba. Portugalec Nuno Brito své hudební umění také piloval nejprve ve školních škamnách, nyní dokončuje bakalářské studium na Londýnské Univerzitě a jako správný Jihoevropan nejradši hraje latinskou muziku a jazz. Augustin Colette z Francie přináší do Tombolinos nádech gypsy swingu. Tento styl piloval k dokonalosti po pařížských klubech a divadlech. Jeho nástrojem je basová kytara.

Alejandro u nás zahraje v létě na United Islands

Přes tuto takřka neuvěřitelnou a neslučitelnou směsku žánrů všichni členové považují za základ své tvorby cikánský folklór. Takzvaná gypsy music byla právě to, co je všechny před dvěma lety svedlo dohromady. Pokud byste tuhle výbušnou směs rádi slyšeli a vnímali na vlastní oči a uši, máte šanci. Alejandro Toledo a jeho Magic Tombolinos vystoupí v sobotu 26. června v rámci festivalu United Island of Prague na scéně Radia 1 na Kampě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alejandro Toledo. Stylový mišmaš v podání magistra saxofonu