×
TOPZINE.cz

Album The Aura od Beyond Creation. Takto vypadá nová krev progresivního death metalu

Nedávno se objevilo na virtuálních pultech e-shopů album The Aura od poměrně neznámé kanadské kapely Beyond Creation. Málokdo by asi čekal, že debutové album od progresivně death metalové kapely rozčeří vody metalového rybníka razancí exploze z minometu. Dámy a pánové, Kanada se opět hlásí o slovo…

FOTO: Beyond Creation
Kanadské death metalové těleso Beyond Creation zdroj: myspace.com

Když v roce 1999 vyšlo první album německé death metalové kapely Necrophagist s názvem Onset of Putrefaction, zástupům metal fans spadly čelisti při poslechu perfekcionisticky vybroušeného brutálního přednesu death metalu, stojícího na konstruktu elegantní čisté hry. Časem bylo jasné, že jde o jednu z prvních vlaštovek, lídra, který určí směřování technického death metalu na další roky. V průběhu času se mnoho dalších kapel inspirovalo dílem Muhammeda Suiçmeze a jednou z nich jsou i Beyond Creation z kanadského Montrealu.

Vznik spolku iniciovali v roce 2005 dva nadaní kytaristé Simon Girard a Nicolas Domingo Viotto, který byl časem nahrazen Kevinem Chartré. Hledání dalších spoluhráčů trvalo celých 5 let a sestava se nakonec ustálila až v roce 2010, kdy rovnou nahrála demo.

Coexistence

O několik měsíců později přišlo album The Aura, kde čtveřice naplno ukázala jak neuvěřitelný potenciál v sobě skrývá. Jde o nekompromisní death metalové dílo plné progresivních postupů s výrazným vlivem klasické hudby, pulzující tvrdosti, ale i vyváženosti mezi skladbami. Oba kytaristé používají sedmistrunné kytary a v některých skladbách používá Simon dokonce osmistrunnou kytaru, která v kombinaci s perfektní hrou Dominica Lapointeho na bezpražcovou šestistrunnou basu dosahuje výjimečně hutného zvuku.

Chromatic Horizon

Album obsahuje celkem deset skladeb, z nichž nejdelší má přes jedenáct minut a nejkratší necelé dvě minuty. Kvalitativně jsou kompozice vyvážené a obsahují přehršel dobrých nápadů a zajímavých aranží, které, ačkoli staví na solidním technicky death metalovém základu, občas vyvrcholí v táhlá vznešeně klenutá sóla, deathcoreový breakdown nebo zasněné post-rockové pasáže.

Kytarista Beyond Creation - Simon Girard
Zakládající člen Beyond Creation - Simon Girard, Zdroj: myspace.com

Stopáž alba v kombinaci s množstvím nápadů a precizností hry napovídá hodně o úsilí, které muselo být vynaloženo, aby album The Aura spatřilo světlo světa a já smekám před Kanaďany klobouk. I po desátém poslechu je stále ve skladbách co objevovat a deska se tedy opravdu snadno nezají. Pro fanoušky tvrdé rychlé muziky, ale zároveň i nápadité a elengantní je tato deska nutnost.

Beyond Creation – The Aura
Vydáno:
4/2011
Skladby:
No Request For The Corrupted, Coexistence, Chromatic Horizon, Omnipresent Perception, Injustice Revealed, Le Détenteur, The Aura, Social Disability, Elevation Path, The Deported
Vydalo:
PRC
Celkový čas: 52:35
Hodnocení:
5*****Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..