Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Album skupiny Points: Jazz, který nenudí!

Redakce

Redakce

18. 3. 2010

Points 1Široké spektrum nálad, beztížných stavů, chvíle uklidnění, další výbuch emocí, zrychlený puls, pocit letu prostorem a vše se hýbe. Ne, to není účinek žádné psychotropní látky, ale první dojem z poslechu debutového CD Points stejnojmenné jazzové partičky.

Skupina Points, Zdroj: archív

Skupina Points, Zdroj: archiv

V případě hudby těchto mladých jazzmanů naštěstí nehrozí, že posluchač dopadne na tvrdou zem, ač jejich zvuku chybí polštář harmonického nástroje. A to je snad hlavní důvod, proč zde posluchačská představivost dostává až nevídaný prostor.

Musím zdůraznit, že nejde o žádný hudební experiment ani o výstřel naslepo. Původní tvorba členů kapely je otestována několika lety koncertování a sklidila už i ovoce v podobě několika festivalových ocenění z evropských pódií. Kdo by však na desce Points hledal jazz s tradičním schématem kombinujícím téma se sóly, ten ať se jí raději vyhne, anebo si koupí album s jazzovým mainstreamem.

Zajímavé hudební momenty vyžadují klid

Nejedná se ani o žádný jazzík do auta, pokud by ovšem řidič neměl v úmyslu nepřežít svoji jízdu. Album Points je plné výrazových prvků moderního jazzu se vším, co k němu patří. Složitá rytmicko-harmonická schémata, disonance, nečekané souzvuky, výbuchy energie a uklidňující až meditativní plochy, zmatek střídající soulad, prvky kontrapunktu a tak dále. Pod tím vším tepe neomylná rytmika s bicími a kontrabasem a uzemňuje všechny výboje dechových (kudr)linek.

Očima Hanky Dittrichové: „Celé album končí tak náhle jako začalo. Překvapivě, rozporuplně a hlavně moc brzy, takže okamžitě hledáte tlačítko pro opakování celého disku.“

Celou recenzi si přečtěte zde.

Zajímavý je i poměrně vyrovnaný prostor všech nástrojů bez toho, aby některý vyloženě dominoval. Přitom za účasti trubky a saxofonu by se to dalo čekat. Asi především díky masteringu zkušeného Gene Paula z newyorského studia DB Plus Digital Services se podařilo neutopit basovou linku a slyšet je dobře i celý zvukový arzenál bicích a perkusí, což nebývá u podobných projektů pravidlem.

Skupina Points, Zdroj: archív

Skupina Points, Zdroj: archiv

Album musíte poslouchat v klidu. Jinak se ochudíte o zajímavé hudební momenty a také výkony hostujících hudebníků, kteří jen vkusně okořeňují jinak neobyčejně kompaktní zvuk kapely. Jako extra vydařenou bych rád zmínil skladbu Back home blues s několika metrickými částmi a kompozici Lulu on the bridge, kde se vokál hostující Doroty Barové moc hezky pojí s harmonií všech zúčastněných dechových nástrojů a do výsledného souzvuku vnáší lidský rozměr.

CD Points je příjemné překvapení nastupující generace české jazzové scény, které na rozdíl od řady jiných žánrově spřízněných skončí dřív, než začne nudit.

Points – Points

Vydáno: 12. února 2010

Celkový čas: 56:24

Skladby: Čas ukáže, White Dominique, And springs comes after winter, Dedicated to the sun, Inner story, In the mountains, Morning on the yard, Evening on the yard, Back home blues, Lulu on the bridge

Vydalo: Animal Music

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Album skupiny Points: Jazz, který nenudí!