Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Alanova válka skončila. Těšil se někdo na happyend?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

8. 12. 2010

I když třetí, poslední, díl série Alanova válka vypráví o Alanu Ingramu Copeovi, války se zde dočkáme pouze na prvních třiceti stranách. Jde spíše o takový epilog k příběhu člověka, kterého jsme poznali v předchozích dílech této ságy.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Třetí díl uzavírá životní cestu válečného veterána Alana Ingrama Copea, mapuje jeho příběh od skončení války po důchod. Spolu s Alanem čtenáři zažijí strastiplné stěhování, nejdříve z Evropy do USA, poté zpátky a nakonec cesty po téměř celé Evropě. Nejvíce se zde však dovídáme o Alanových přátelích z války, po kterých téměř neustále pátrá.

Ačkoli čtenář očekává, že Emmanuel Guibert se rozkreslí a bude jeho kresba opět o úroveň výš, k ničemu takovému nedojde. Právě naopak. Objevují se zde především portréty postav a jen zřídka panoramata, která Guibertovi tak jdou. Na rozdíl od lidí, které mu prostě nesedí.

Mirek Dušín is not Dead

Ač styl vyprávění zůstává stejný jako v předchozích dvou dílech, člověku už začíná lézt na nervy. Ne samotný příběh, ale spíše vykreslení postav a jejich psychologie. Všichni jsou jen nevinní prosťáčci, což čtenář autorovi, přestože je to reálné vyprávění, nevěří. Navíc v minulých částech série se vyskytovala vždy alespoň jedna záporná postava, zde však chybí.

Jako by nestačilo samotné správňácké chování, které nikdy nikomu neublíží, všechny postavy navíc, což je patrné i v předcházejících dílech, vždy mluví jako Mirek Dušín. Nepřítomnost vulgarit by se ještě dala přežít, avšak to, že zde chybí jakékoli slangové či hovorové výrazy, na nesympatičnosti a odcizení postav vůči čtenáři ještě přidává.

Obsluhoval jsem anglického filozofa

Po slabším scénáři ve velké části knihy nastane zlom a spolu se stářím hlavní postavy přichází moudrost a jisté filozofično. Alan se totiž přátelil se spoustou spisovatelů, hudebníků a filozofů, kteří velmi ovlivnili styl jeho smýšlení. A právě tento zlom vyšvihl třetí díl z komiksové žumpy na stejnou úroveň jako předchozí díly.

Na stará kolena se objevují citace z filozofických děl a přetváření názoru hlavní postavy na civilizaci a přírodu. Téměř po celou dobu vyprávění se objevuje fascinace nádherou přírody, ale ke konci už nabírá na síle až na úroveň romantismu. Ale co zlom v Alanově psychičnu připomíná nejvíce, je román českého spisovatele Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále. A kdyby nebylo tak ohromně nepravděpodobné, že si ho Alan nemohl přečíst, dalo by se spekulovat o tom, že mu právě tato kniha změnila názor na svět.

Celkově se ale celá série Alanovy války povedla. Ačkoli právě poslední díl je z ní nejslabší, rozhodně je to komiks, který potěší lidi, kteří nemají rádi jen muže navlečené v přiléhavých oblečcích, ale dají přednost něčemu zajímavějšímu. Něčemu lidštějšímu.

Název originálu: La Guerre d’Alan #3
Český název: Alanova válka #3
Scénář a kresba: Emmanuel Guibert
Překlad: Alena Jurion
Počet stran: 128
Vazba: paperback
Rozměry: 165 x 240 mm
Vydal: Meander, Praha 2010
Doporučená cena: 268 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alanova válka skončila. Těšil se někdo na happyend?