První díl trilogie Alanova válka sice je válečným a historickým komiksem, války se v něm však nedočkáte. Spíše pocitů z čekání na ni a příhod, které se vám mohou stát při výcviku.
Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz
Alanova válka je životopisným komiksem, skládajícím se ze vzpomínek amerického vojáka Alana Ingrama Copea. Tvůrce komiksu Emmanuel Guibert se s Copem seznámil osobně a jeho vyprávění ho zaujalo natolik, že se rozhodl ztvárnit Copeovy příhody formou komiksu.
Vznikl válečný grafický román, který se ale ostatním válečným věcem vymyká. Vznikl historický grafický román, který se ale vymyká také historickým počinům. Vzniklo něco originálního a procítěného. Guibert nám zde předkládá vzpomínky vojáka tak, jak na sebe navazují, tudíž se nejedná o nějaký ucelený příběh, ale spíše o malé epizodky z Copeových příhod ve válce. V prvním svazku především ve výcviku.
Dozvíme se, jak se mladý Cope dostal na vojnu a zažijeme jeho pocity a příhody. Dočkáme se chladného přijetí rodiny, která se o svého syna za války téměř nezajímá. A ačkoliv se čtenáři občas zdá, že se Cope ve svém vyprávění trochu vytahuje, nikdy to není tolik, aby to zkazilo zážitek z četby. Navíc nahlédneme do atmosféry, která ve výcvikových táborech přebývá.
Z celé knihy je cítit právě způsob, kterým byla vytvořena a který z ní dělá to, čím je, ne jen další z válečných románů. Díky tomuto stylu je vyprávění mnohem procítěnější, subjektivnější a osobitější. Guibert příhody vypráví způsobem, jakým je jemu vyprávěl Cope, čímž působí mnohem emotivněji. Tak se setkáme se smutkem a lítostí z některých jeho příhod a budou se v nás prát pocity rozčarování i potěšení z neustálého přeřazování z funkce do funkce. Ale najde se čas i na zábavu a pobavení, které se občas dostaví, například u příhod s filckami či vyjmenovávání veškerých cvičených činností.
Dětinská kontra realistická kresba
Největším lákadlem knihy je rozhodně výtvarná stránka. Guibert pracuje s tuší, přičemž ji rozpíjí a rozmazává pomocí štětce namočeného ve vodě. Na první pohled se některé z jeho obrázků mohou zdát odbyté, bez detailů a pozadí, ale na tento styl si člověk po několika stranách přivykne.
Emmanuel Guibert, autor Alanovy války, bude v sobotu 6. listopadu hostem festivalu KomiksFEST!.
Guibert však nepoužívá jen tento styl, který aplikuje především na postavy, ale pokud je tam nějaké to pozadí, nebo například pohled na rozlehlé vlakové nádraží, rozhodne se použít jiný, ve valné většině dosti realistický styl, jenž člověku až bere dech. Navíc jsou zde i panely, kde oba postupy kombinuje. V těchto chvílích je vidět ohromný kontrast, což působí zajímavě a nádherně to uvnitř člověka evokuje vnitřní pocity.
Název originálu: La Guerre d’Alan #1
Český název: Alanova válka #1
Scénář a kresba: Emmanuel Guibert
Překlad: Alena Jurion
Počet stran: 88
Vazba: paperback
Rozměry: 165 x 240 mm
Vydal: Meander, Praha 2010
Doporučená cena: 268 Kč
Hodnocení: **** (80 %)